Na velikonoční bohoslužby k nám nejezděte, žádá kněz z Neratova

3 měsíce starý 11

Na velikonoční bohoslužby k nám nejezděte, žádá kněz z Neratova

Suchár vyzval věřící, aby do Neratova nejezdili na společné velikonoční bohoslužby, ale aby v místě upřednostnili individuální duchovní prožitek. Koronavirus významně poznamenal konání velikonočních bohoslužeb také loni.

"Počítáme s tím, že bohoslužby po všechny dny nějakým způsobem budou, ale forma bude rozprostřena tak, abychom ochránili především naše klienty. Chceme zabránit tomu, aby se v jednu chvíli v kostele sešlo více lidí. Uvidíme, s čím ještě přijde vláda a jaká opatření budou platit, a podle toho se zařídíme," řekl Suchár.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, které sdružení od 90. let minulého století obnovuje, je stále otevřený. Účast na všech bohoslužbách je však omezená a stále platí omezení pohybu a další opatření, která mají zamezit šíření nákazy.

Sdružení Neratov pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má ve všech svých střediscích, tedy nejen v Neratově, dohromady asi 250 zaměstnanců, většinu tvoří lidé s různým handicapem.

"Náš život je spojen s komunitou lidí s mentálním postižením a na ně musíme brát ohled, abychom je nenakazili. Například nedělní bohoslužby pro naše klienty děláme odděleně od příchozích, i když v době omezení pohybu mezi okresy nebyla návštěvnost tak velká. Budu se přesto snažit, aby lidé k nám do kostela mohli přijít. Půjde ale spíše o soukromější možnost pobýt v kostele než o hromadné akce," řekl Suchár.

Současná situace vyvolaná pandemií podle něj vybízí k tichosti, rozjímání, pokoře a odepření si některých věcí, jako je třeba i podstata velikonočních svátků - setkávání. "Uvažujeme o tom, že bychom velikonoční slavnost, myslím tím noční vzkříšení, opět udělali venku. V neděli pak zůstaneme u dvou bohoslužeb. Je to plán, který musíme ještě dopracovat, aby to bylo únosné," popsal Suchár. On-line přenosy z bohoslužeb v Neratově neplánují.

Před pandemií na Velikonoce do Neratova přijížděly stovky lidí, převážně věřících. Obnovené poutní místo v zapadlém koutu Orlických hor má své neopakovatelné kouzlo. V osadě sdružení vybudovalo také pivovar, funguje tam ubytování, hostinec, obchod a letos plánuje otevřít další služby navázané na turistický ruch. Řada klientů sdružení pracuje v těchto službách. Proto není divu, že s několika přestávkami téměř rok trvající omezení kvůli koronaviru dolehla na neratovské sdružení také ekonomicky.

"Pro nás to bylo období velkých změn, přesunů, ale i třeba snahy zachovat pro lidi s handicapem pracovní místa v našich střediscích. Myslím, že se nám to daří," řekl Suchár. Osada Neratov s poutním kostelem patří pod obec Bartošovice v Orlických horách na Rychnovsku.

Květná neděle odstartuje pašijový týden

Dnes je Květná neděle, kterou si věřící připomínají vjezd Ježíše do Jeruzaléma a jeho blížící se utrpení, smrt a vzkříšení. Při bohoslužbách se předčítá zpráva o umučení Ježíše Krista, tedy pašije, a v kostelích se světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, kterými byl vítán v Jeruzalémě.

Dneškem zároveň začíná pašijový týden, který směřuje k hlavním svátkům církevního roku, Velikonocům. Pro nevěřící jsou Velikonoce oslavou příchodu jara. Letošní oslavy ale stejně jako před rokem omezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Účast na bohoslužbách je omezena na deset procent kapacity kostela k sezení a lidé v kostelích musí mít respirátor a dodržovat rozestupy. Je rovněž zakázán hromadný zpěv s výjimkou sboru nebo zpěváků na odděleném místě.

Lidé navíc musí slavit Velikonoce co nejblíže místa svého bydliště, protože podle vládního nařízení nesmí opouštět okres, ve kterém mají trvalé bydliště. Vedení tuzemské katolické církve doporučilo vynechat i průvody obvyklé pro velikonoční svátky. Letos tak nebude ani průvod, ve kterém se věřící tradičně vydávají do kostela na Květnou neděli.

Video: Lidé v slzách píší jména blízkých ke "covidovým" křížkům na dlažbu Staroměstského náměstí

Zdroj