Na Velký pátek nenakoupíte ani ve večerce. Zavřít musí všichni

5 měsíce starý 14

„Jsme v situaci, kdy se to lepší. Opatření zabrala. Musíme být ale obezřetní, máme strach. Čísla v okolních státech totiž letí nahoru,” sdělil v pondělí po jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Na Velký pátek tak budou muset být navíc zavřené všechny obchody, otevřené zůstanou jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích a nádražích.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) je zákaz prodeje na Velký pátek nesmyslný. Povede to jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a sobotu, řekl ČTK prezident SOCR Tomáš Prouza.

Nedojde také nejspíš ani k žádnému rozvolnění, i když k tomu vyzvala vládu minulý týden Sněmovna. Ta chtěla, aby se nemusela nosit na ulici rouška, když po ní jde člověk sám. Bez omezení chtěli poslanci umožnit také cestování mezi Prahou a sousedními okresy.

„Je nám to líto, chtěli bychom, aby lidé o víkendu jeli na chatu, ale je jasné, že okresní lockdown funguje a opatření nesou svoje výsledky,“ dodal Havlíček.

Do Velikonoc zbývá ještě pár dní, a vláda by tak stihla o zmírnění opatření rozhodnout, podle šéfky státní kasy Aleny Schillerová (za ANO) k tomu ale nedojde. „Vláda není již tento týden v plánu,” řekla po pondělním jednání kabinetu.

Uzávěrka okresů by tak měla skončit nejpozději s koncem nouzového stavu. „Ministr (zdravotnictví Jan Blatný) nenavrhoval zkrácení termínu, z toho chápu, že to není na pořadu dne,” sdělila ministryně financí. Nouzový stav má skončit 11. dubna.

Anketa

Je podle vás správné, aby měly na Velký pátek zavřeno úplně všechny obchody?

Celkem hlasovalo 2065 čtenářů.

Zdroj