Na Velký pátek zavře kvůli pandemii většina obchodů. Podle šéfky unie zaměstnanců půjde o velký zmatek

3 měsíce starý 14

Kvůli pandemii koronaviru musí být na Velký pátek zavřené téměř všechny obchody. Prodej jim zakazuje vládní opatření. Otevřené mohou zůstat jen čerpací stanice, prodejny na nádražích a letištích nebo lékárny. Prodejci se tak obávají velkého náporu nakupujících ve čtvrtek. „Pro zákazníky to bude velmi nekomfortní,” řekla Radiožurnálu prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renata Burianová.

Audio Praha 11:44 1. dubna 2021

Zavřené obchody, bary, kavárny. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zelený čtvrtek bývá pro obchody jedním z nejvytíženějších dnů během dubna a podle prezidentky Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renaty Burianové se letošním nařízením situace zhorší.

Celý rozhovor s prezidentkou Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renatou Burianovou

„Bylo to komunikováno na poslední chvíli, a to pro zaměstnance i pro zaměstnavatele. Bude to velký zmatek,” popsala pro Radiožurnál.

Komplikace vznikla až začátkem tohoto týdne, prodejci tak kritizují, že neměli čas se připravit. Svaz obchodu a cestovního ruchu požádal o zrušení nařízení, ale bez úspěchu. „I z hlediska zásobování a všeho to způsobí velké problémy,” myslí si Burianová.

Unie už ve středu upozornila, že vzhledem k očekávaným předvelikonočním rodinným nákupům se prodejny přemění v prostory, kde nebude možné dodržovat všechna protiepidemická opatření.

‚Spoléháme na slušnost‘

„Jednotlivé provozní jednotky se snaží to hlídat, ale samozřejmě je velmi problematické uhlídat rozestupy mezi nakupujícími. Sama mám zkušenost, že pokud platím u pokladny, tak pokud si nezjednám prostor sama, je velmi těžké člověka za mnou udržet ve vzdálenosti dvou metrů. Zaměstnanci nemohou na tohle všechno dohlížet,” vysvětlila Burianová.

Obchody mohou podle ministerstva průmyslu nabízet velikonoční výrobky. Spadají do platných výjimek

Číst článek

Podle ní je to ve většině případů na domluvě, mnoho donucovacích prostředků zaměstnanci nemají. Ve velkých provozech mohou oslovit bezpečnostní službu. „Spoléháme na slušnost nakupujících,” řekla.

„Co si myslím, že je stoprocentně dodržováno je dostatečné množství dezinfekčních prostředků, ochranné prostředky pro zaměstnance i u zákazníků,” dodala. Zelený čtvrtek podle ní ukáže, jak se lidé k sobě dokážou chovat.

Kvůli pandemii koronaviru mohou být v současnosti v provozu jen vybrané prodejny jako potraviny, drogerie, optiky či květinářství. Podle dřívějšího usnesení vlády musejí i tyto obchody zůstat zavřené ve státní svátky. Výjimku mají jen lékárny, čerpací stanice nebo prodejny na letištích nebo nádražích.

Petr Král, dok

Zdroj