Na vodku a brzdy. Lidé si střílí ze slovenského kandidáta na prezidenta, na účet mu posílají centy

před 3 měsíce 91

Slovenský kandidát na prezidenta a předseda vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko dostal na svůj transparentní účet už přes tisíc darů ve výši několika centů. Na svou prezidentskou kampaň díky nim vybral 19 eur. Ve vzkazech, které k darům lidé připisují, si střílejí z dopravní nehody, při které Danko srazil semafor a ujel.

Na fenomén „centových darů“ upozornila slovenská pobočka Transparency International. Z celkového počtu 1114 darů jich bylo k pátku 1085 menších než jedno euro. Dohromady z nich Danko získal 19 eur. U většiny darů nejsou uvedené všechny informace o přispěvatelích. Danko bude tedy zřejmě muset centy zase vrátit, protože podle slovenských zákonů si nemůže nechat ty dary, u kterých není možné prokázat, kdo je skutečným dárcem.

Lidé Dankovi nechávají vzkazy s odkazem na jeho nedávnou kauzu, kdy srazil autem semafor. Tento incident se podle Transparency International v poznámkách objevil více než 150krát. Další vzkazy připomínají jeho vztah k Rusku a Putinovi.

„Na vodku a brzdy,“ napsal jeden z přispěvatelů. „Asi jste se moc uhodil o ten semafor. Jste hanbou Slovenska,“ vzkázal další.

První kolo slovenských prezidentských voleb se bude konat letos 23. března, případné druhé pak 6. dubna. Současná hlava státu Zuzana Čaputová se nebude ucházet o druhé funkční období. Její mandát končí 15. června.

Danko v lednu potvrdil, že jeho kandidaturu podpořilo v petiční akci 17 tisíc lidí, tudíž splnil podmínky. „Nedovolím, aby tady vládli sluníčkáři a liberálové,“ uvedl ke své kandidatuře.

Danko měl v noci na 12. leden dopravní nehodu, na jedné ze světelných křižovatek na bratislavském sídlišti Dúbravka poškodil semafor a z místa odjel. Policie ho patrně našla i podle olejové skvrny vedoucí do jeho garáže. S odkazem na portál Startitup a na vyjádření samotného Danka o tom informovala slovenská média. „Trefil jsem sloup, no a co. Všechno zaplatím, jsem pojištěný, není to žádný problém. Vše je nahlášeno na policii,“ reagoval tehdy Danko.

Z vyjádření slovenské policie vyplynulo, že se Danko podrobil dechové zkoušce na alkohol až zhruba 15 hodin po noční nehodě. Požití alkoholu u něj zjištěno nebylo. O několik dní později Danko přišel o řidičský průkaz, informovala potom televize Joj.

Během loňských prezidentských voleb v Česku se lidé také uchýlili k taktice posílání haléřových darů. Tehdy byl terčem šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Na tepláky Burešovi, ani Češi nejsou tak hloupí, aby si zvolili StBáka prezidentem,“ napsal mu jeden z občanů, který se rozhodl vyjádřit svůj odpor k bývalému premiérovi a prezidentskému kandidátovi. „Nikdo tě tady nechtěl a nechce,“ napsal další.

Většina vzkazů se věnovala právě tématu jeho minulosti před rokem 1989. Často si ale lidé také dělali legraci z jeho výroku „My chceme znovu motýle!“. Tato slova Andrej Babiš ještě v roli předsedy vlády pronesl na konci května 2019 v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory. „Nechceme na Hradě motýle,“ říkal jeden ze vzkazů.

Přečtěte celý článek