„Nachodil jsem po Praze 16 kilometrů. Někteří opatření dodržují, jiní nedodržují,“ vysvětlil Blatný

3 měsíce starý 8

V sobotu jsem nachodil šestnáct kilometrů po Praze, můžu to dokázat na chytrých hodinkách. Tím se pochlubil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce a přišel s dalším ze série svých obousečných vyjádření: Část lidí opatření dodržuje, část lidí opatření nedodržuje. S tímto poznatkem následně Blatný spojil naději, že 11. duben bude posledním dnem nouzového stavu.

„Včera jsem nachodil 16 kilometrů po Praze. Sledoval jsem, jak lidé dodržují opatření a zjistil jsem, že část lidí opatření dodržuje, část lidí opatření nedodržuje,“ řekl v OVM Blatný. Dodal, že v sobotu odpoledne poté, co se zlepšilo počasí, vyrazili do ulic i strážníci a covidové hlídky v modrých vestách. „Lidé na upozornění na nedodržování opatření reagovali velmi pozitivně,“ popsal své poznatky z pochodu metropolí Blatný.

Podle něj je klíčové nyní přes Velikonoce dodržet důsledně opatření související s pandemií koronaviru. „To by znamenalo, že by 11. dubna opravdu mohl skončit nouzový stav. Pokud chceme 12. dubna pustit děti do škol, znamená to, že lidé budou nadále dodržovat opatření. Pokud na restrikce nebudeme dbát, může dojít k razantním změnám, o které nikdo nestojí,“ připustil Blatný.

Epidemiolog Rastislav Maďar ale Blatnému kontroval s tím, že v polovině dubna nedojde plošně ke stavu, který by umožňoval rozvolnění. „Dostali bychom se tam, kdyby se třeba uzavřel průmysl. Doufal jsem, že zaměstnavatelé přistoupí alespoň na nějaká vlastní opatření, že třeba vyhlásí závodní dovolenou, když už odmítli vládní plošné uzavření,“ řekl Maďar v OVM.

Blatný uvedl, že kdyby se dalo zajistit, aby lidé ze závodů byli během uzávěry opravdu doma, tak by opatření skutečně dávalo smysl. „Ale určitě by docházelo k nějakým mezigeneračním stykům. V práci je člověk nyní testován a kontrolován, proto jsem nechtěl, aby vláda tlačila na uzávěru průmyslu,“ řekl Blatný a odmítl, že ustoupil tlakům ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a ministryně financí Aleny Schillerové (oba ANO).

Ekonom Tomáš Sedláček neuskutečněnou uzávěru průmyslu okomentoval v OVM s tím, že chápe argument omezení ekonomiky, ale spíš by věřil epidemiologům. „Ekonomicky je otázka, zda není lepší to jednou udělat krátce, rychle, intenzivně. Hlubší lockdown než to takhle patlat. Zdraví je rozhodně přednější než ekonomický růst,“ řekl Sedláček. „Navíc ekonomika zatím nekolabuje, v Česku jsme nastoupili na jakousi elfí ekonomiku, home office kupodivu funguje. Česko produkuje 95 procent obvyklého výkonu, což je téměř zázrak. Kdy jindy to zavřít než teď...“ uvedl Sedláček. Blatný argumentoval tím, že země, které se o podobnou uzávěru pokusily, nevykázaly dostatečný efekt.

Epidemiolog a člen mezioborového poradního týmu vlády Petr Smejkal už předtím v pořadu Partie na CNN Prima News uvedl, že uzávěra průmyslu už teď není na stole. „Z Velikonoc mám strach, ale je možné, že některé podniky nepojedou na maximum. Ale úplné uzavření už není ve hře, ačkoliv jsme to doporučovali,“ řekl Smejkal.

Zdroj