Nad miliardovým ziskem ČEZu už začínají kroužit pávi

2 měsíce starý 15

Jedna z mnoha propagačních fotografií, kterými se Alena Schillerová chlubila v době, kdy byla ministryní financí. | FOTO: Ministerstvo financí / se souhlasem

ČEZ tento týden oznámil, že jeho zisk stoupl z předloňských 9,9 miliardy korun na 80,7 miliardy v loňském roce. Výsledky tak mnohonásobně překonaly odhady analytiků. A tak se samozřejmě na ona zveřejněná čísla začali slétat supi, kteří by raději měli mlčet. Mezi prvními přispěchala milovnice prázdné státní kasy Alena Schillerová.

„Polostátní ČEZ vykázal provozní výnosy 290 mld. Kč a více než osminásobný nárůst zisku. Důvodem je extrémní nárůst prodejních cen elektřiny a rekordní výroba z jádra. Zbyněk Stanjura získá do rozpočtu 100 miliard Kč. Pozorně sledujme, jak se o tyto peníze podělí s občany a firmami,“ napsala bývalá twitterová modelka, která jako vedlejšák vykonávala funkci ministryně financí.

Dále čtěte

Alena Schillerová. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Schillerovou vyděsil Jurečkův graf. Zřejmě ho nepochopila, nebo to aspoň předstírá

číst článek »

Spíše tedy než ministryní byla jakýmsi drábem vykonávajícím dohled nad tím, zda dotace tečou tím správným směrem k panství jejího majitele, zda se včas zaklekává na odbojné podnikatele a zda se správně podmazávají potenciální voliči.

Teď je to tedy konečně jasné, šéfka poslaneckého klubu politické divize Agrofertu bude bedlivě sledovat, co stát s financemi udělá. Hlavně aby je nepoužil k zalepení díry v rozpočtu, k řešení důchodové reformy či snad k dostavbě dalších bloků jaderné elektrárny v Dukovanech.

Ona jako známá filantropka a dobrodějka by se o peníze „podělila s občany a firmami“. Škoda že se tak bedlivě nedívala, kam tečou dotace třeba za vymyšlenou inovaci na linku na toastový chleba v Babišově pekárně, že pečlivě nehlídala, kolik peněz stálo firmy a podnikatele zavádění EET, či že neohlídala, zda se do rozpočtu již vrátily finance vyčerpané na její infantilní instagramová selfíčka s pávy či kadeřnické a vizážistické služby v době covidu. Ne že by se to na té obrovské díře v rozpočtu, která vznikla i jejím přičiněním, nějak projevilo, ale aspoň by to byl nějaký signál či náznak pokory a třeba minimálního pokání.

To by však nesměla být právě Babišova Alena. Tam by špetku svědomí a sebereflexe nevyčenichali ani Rin Tin Tin s komisařem Rexem, i kdyby jim pomáhal Šarik se všemi čtyřmi tankisty k tomu.

Zdroj