Nakažení poslanci mohou přijít do parlamentu hlasovat, rozhodl slovenský úřad

2 měsíce starý 12

Parlament měl hlasovat o prodloužení nouzového stavu ještě před Vánocemi, ale vládní koalice neměla k dispozici dostatek poslanců z důvodu karantény. Pro schválení novely ústavního zákona o prodloužení nouzového stavu je potřebných minimálně 90 hlasů.

Vládní koalice vedená premiérem Igorem Matovičem (hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) disponuje ve 150členném parlamentě ústavní většinou 95 poslanců, ale někteří z nich měli pozitivní test na covid-19 nebo byli v kontaktu s pozitivně testovanou osobou a museli být v karanténě.

Kolik poslanců se nakazilo koronavirem, není zatím jasné. Novinky informaci zjišťují na tiskovém odboru Parlamentu SR. Podle webu tvnoviny.sk má ale být šest poslanců vládní koalice v domácí karanténě.

Poslancům, kteří měli pozitivní test nebo by měli být v karanténě, zabezpečí parlament samostatný vchod. Jejich hlasovací místa budou oddělena fólií. V budově mají být naistalovány germicidní zářiče.

Bez příznaků a s respirátorem můžou do práce

Podle zmíněné kontroverzní vyhlášky mohou na svém pracovišti s pozitivním testem na covid-19 pracovat kromě poslanců rovněž hlava státu, ministři a generální prokurátor. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covid-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb po pracovišti.

„Tyto osoby mohou vykonávat svou práci, pokud by svou absencí na pracovišti mohly vážně ohrozit zabezpečení chodu státu nebo je výkon jejich práce nevyhnutelný při řešení mimořádných úkolů,“ uvádí vyhláška.

Fico: Je to trestný čin šíření nemoci

Vyhlášku ostře kritizovala opozice, ale také vládní poslanec Miroslav Kollár (strana Za lidi). „Rozhodnutí považuji za velkou chybu, která ničí poslední zbytky důvěry společnosti,“ konstatoval poslanec ve statusu na sociální síti. Podle poslance se měl parlament už dávno připravit na možnost online hlasování.

Opoziční strana Směr – sociální demokracie považuje vyhlášku za nehoráznou a chování vládní koalice označila za fašistické. „Upozorňuji, že každý poslanec, který se dostaví do parlamentu a je pozitivní na covid-19, se dopouští trestného činu šíření nebezpečné a nakažlivé nemoci, za což mu hrozí čtyři až deset let. Vyzývám generálního prokurátora, aby vysvětlil vládní koalici, že obyčejnou vyhláškou nemohou obcházet trestněprávní zodpovědnost poslanců parlamentu,“ uvedl předseda Směru Robert Fico.

Zdroj