V objektu českého velvyslanectví v Moskvě jsou od pondělí patrné přípravy na odjezd dvaceti zaměstnanců ambasády, které Rusko v neděli označilo za nežádoucí osoby v odvetě za vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Všímají si toho některá ruská média.

Moskva 12:03 19. dubna 2021

České velvyslanectví v Moskvě se v minulosti stalo terčem různých protestů | Zdroj: Drugoros.ru

Čas odletu vyhoštěných Čechů z Moskvy zatím není znám. Místopředseda české vlády Jan Hamáček v neděli v České televizi řekl, že pro ně bude vyslán vládní speciál vzhledem k tomu, že čeští pracovníci dostali na odchod ze země jen o něco více než 24 hodin.

Podle České televize pro vyhoštěné Rusy přiletí v pondělí do Prahy ruský vládní speciál Iljušin Il-96, který při cestách používá ruský prezident Vladimir Putin. Letoun by měl na ruzyňském letišti přistát v 15:00 a odletět o dvě hodiny později.

‚Provokace a důkaz amerického vlivu.‘ Rusko chystá po vyhoštění diplomatů z Česka odvetná opatření

Číst článek

Zpravodajové agentury RIA Novosti a listu Izvestija v pondělí informovali, že v objektu českého velvyslanectví se do vozidel s diplomatickými značkami nakládají kufry, krabice a další věci, včetně například dětského kola. „Roste počet aut na území (velvyslanectví), automobily vyjíždějí z brány a parkují u hlavního vchodu. K jedné budově přijel mikrobus,“ napsala agentura RIA Novosti.

O odvetnému kroku informovalo českého velvyslance v neděli ruské ministerstvo zahraničí. Předvolalo si ho v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Vyhoštění zaměstnanci české ambasády mají Rusko opustit do dnešní půlnoci.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Klaus označil Vrbětice za ‚vykonstruovaného strašáka‘. Situaci přiroval k padesátým letům

  2. SOUTĚŽ: Mazej ven! Vyhrajte knihu plnou nápadů na venkovní aktivity pro malé objevitele

  3. Navalnyj je v nemocnici, informuje vězeňská služba. ‚Obávám se špatných zpráv,‘ řekla jeho právnička

  4. ‚Nakládají kufry, krabice i dětské kolo.‘ Ruská média sledují přípravu českých diplomatů k odjezdu

  5. Kritika kontrolního úřadu. Stát ani po letech neví, jak pomohly investiční pobídky

  6. Festival Mighty Sounds se opět odkládá. Kvůli koronaviru ho organizátoři přesunuli na příští rok

Aktuální témata

Vrbětice, Koronavirus, Petr Kellner, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme