Nakupování potravin v Polsku: Obchody, srovnání cen, kdy a kam se vypravit

4 měsíce starý 25

Proč se aktuálně vyplatí nákupy v Polsku?

Zhruba polovina tuzemských domácností se podle nedávného průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uchyluje k nákupu v některé ze sousedních zemí a více než čtvrtina tak činí pravidelně. Uratí tam ročně celkem 55 miliard korun. 

Vedle Německa, kde nakupuje 42 % domácností, si Češi nejvíce oblíbili Polsko, kam jezdí celkem 63 % domácností z celkem 3047 dotazovaných respondentů. Naprostou většinu nákupů tvoří potraviny, menší část i paliva, drogerie, tabák nebo alkohol. Průměrná hodnota jednoho přeshraničního nákupu činí 2 829 korun. A proč je takový zájem o potraviny v Polsku? Jaktože jsou tamní potraviny levnější? Důvodů je hned několik.

 Aktuální srovnání a prognóza pro situaci v Česku a ve světě

Vedle toho, že polská ekonomika je mnohem větší a zemědělství žije z mnoha větších dotací, svoji roli může hrát i nižší sazba daně z přidané hodnoty (DPH). Ta byla v loňském roce snížena z pěti procent na nulu a i když už mělo toto snížení skončit, vláda se rozhodla nulovou DPH na základní potraviny ponechat až do konce června 2023.

Nemalou roli hrají také slevové akce, jejichž podíl je v Polsku oproti Česku vyšší. Dalším faktorem, který ovlivňuje ceny, je bezpochyby inflace. S tou se ale pere i polská vláda. I když v dubnu podle předběžných odhadů index spotřebitelských cen mírně zpomalil, v březnu zaznamenal největší nárůst od roku 1996, a to meziročně o 18,4 procenta. Ceny tak stále ještě drží silná koruna, díky čemuž se zlotý pohybuje okolo pěti korun.

Ceny potravin v Česku

Dobrou zprávou je, že spotřebitelské ceny klesly v dubnu oproti předchozímu měsíci o 0,2 procenta. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 12,7 procenta, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než v březnu. Toto zpomalení bylo podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení.

„Dubnový vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin. Ty v meziročním porovnání zmírnily růst na zhruba 17 procent a oproti březnu dokonce klesly. Byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

To nic ale nemění na tom, že zdražování potravin bylo v Česku v posledním roce enormní, což je vidět především na cenách cukru, vajec nebo zeleniny.

Ceny potravin v Polsku a srovnání cen s Českem

I v Polsku zaznamenávají ceny potravin kvůli rostoucí inflaci růst. Přesto se ještě stále může vyplatit Čechům zajet nakoupit do Polska. Udělali jsme srovnání cen potravin u nás a v Polsku a stále ještě může tamní nákup vyjít levněji.

Kam na nákup do Polska?

Podél hranic se nachází mnoho měst, která se stala nákupním cílem Čechů. Z východních Čech se třeba nejrychleji dostanete do města Kudowa Zdroj, kde najdete rozsáhlé tržiště s oblečením, potřebami na zahradu, domácími potřebami a hračkami. K nákupu potravin pak zde najdete třeba místní Lidl. 

Mezi oblíbené destinace obyvatel severní Moravy pak patří tržiště v Polském Těšíně, kam jezdí i přímý vlak. Nedaleko hranic pak jsou ještě například města Bielsko-Biała, Cieszyn, Glucholazy, Jelenia Gora, Klodzko nebo Walbrzych.

Kde nakupovat potraviny v Polsku?

Když jsem se zeptala Čechů žijících v příhraničí, kam jezdí nejčastěji na nákup potravin do Polska, nejčastěji zněla značka Biedronka, což je supermarket s tradičním symbolem Berušky. V tomto obchodě ani někdy nemusíte umět polsky, protože zde najdete i české popisky. Podle posledních čísel zaznamenal tento obchod téměř dvanáctinásobný  nárůst českých zákazníků oproti předchozímu roku. Mezi nejčastější produkty v nákupním košíku patří máslo, olej, sýry a těstoviny.

Vedle klasických supermarketů jako jsou Lidl, Kaufland, Carrefour a Spar pak ještě můžete zavítat do obchodů Chata Polska, Globi, Aldi, Netto nebo Dino.

Otevírací doba obchodů v Polsku

Od pondělí do pátku jsou obchody otevřené od rána až do večera. Hlavně supermarkety a obchodní domy běžě zavírají až ve 21 hodin. V sobotu bývá na mnoha místech kratší otevírací doba, ale během dopoledne nakoupíte vždy. V neděli a o státních svátcích pak zůstávají obchody zavřené

Státní svátky v Polsku 2023

Datum Svátek
1.1.2023 Nový rok
6.1.2023 Zjevení Páně
9.4.2023 Velikonoční neděle
10.4.2023 Velikonoční pondělí
1.5.2023 Svátek práce
3.5.2023 Den ústavy
28.5.2023 Letnice
8.6.2023 Slavnost Těla a Krve Páně
15.8.2023 Nanebevzetí Panny Marie
1.11.2023 Slavnost Všech svatých
11.11.2023 1. svátek vánoční
26.12.2023 Svátek svatého Štěpána  

Další obchody: Co a kde koupit v Polsku

Jak už bylo zmíněno výše, Češi rozhodně nejezdí do Polska nakupovat jen potraviny. Velký výběr a nižší ceny jsou mnohdy také v segmentu oblečení, výbavy a nářadí na zahradu, stavebních materiálů, elektroniky, nábytku nebo drogerie. Jaké konkrétní obchody v jakém segmentu hledat?

  • Hobbymarkety - Castorama, Leroy Merlin, Merkury Market, Bricoman, Jula, Majster, OBI, PSB- Mrówka, BricoMarche
  • Elektro obchody: Media Expert, Komputronik, Media Markt, my center, Neonet, RTV Euro AGD, Neo Punkt
  • Drogerie: Drogerie Hebe, Drogerie Koliber, Drogerie Polskie, Jawa Drogerie, ZIKO DERMO, Rossmann, Drogerie Natura, Super-pharm
  • Nábytek a doplňky: Salon Meblowy BASZTOWA, IKEA, Salon Agata Meble, Abra Meble, Jysk, Komfort, BOG-FRAN Meble

Nakupování v Polsku: Užitečné odkazy

Jestliže se vydáváte do Polska za nákupy, pak doporučujeme hlídat zajímavé odkazy, díky kterým můžete ještě více ušetřit.

Jedním z nich je web polske-letaky.eu, který představuje kompletní přehled akčních letáků. Pokud rádi nakupujete na internetu, pak jistě přijdou vhod cenové srovnávače. Mezi nejoblíbenější patří třeba ceneo.pl srovnávající přes 17 tisíc e-shopů. Mezi další podobné srovnávače cen patří Radar, Nokaut, Skąpiec nebo Twenga.

 Ceny, poplatky, trasy a destinace
Zdroj