Nám to vyčítali, teď to sami dělají. Nacher se opřel do vlády kvůli plánování rozpočtu

5 měsíce starý 40

„Ta čísla, o která se opírá státní rozpočet, jsou nepravdivá. Navíc to dělá koalice, která minulé vládě sama vyčítala, že si do rozpočtu dovolila dát příjmy z digitální daně (jednotná daň ve výši 7 % na vybrané digitální služby poskytované v ČR, pozn. red.), která tehdy byla ve Sněmovně teprve ve druhém čtení,“ kritizuje Nacher a jedním dechem dodává, že ani samotná výše příjmů navrženého rozpočtu není reálná.

„Já věřím, že těch 295 miliard je reálný schodek. Co se týče například té windfall tax, tak tam ta čísla vychází z dat Národní rozpočtové rady, takže věřím, že nejsou vycucaná z prstu, ale vycházejí z diskuse s odborníky,“ oponuje Havránek.

Bývalému kandidátovi na pražského primátora v podzimních komunálních volbách ale zejména vadí situace, kdy vláda v návrhu rozpočtu kalkuluje s příjmy, které ještě ani neprošly zákonodárným procesem a neví se tak, jaké budou. Například u daně z mimořádných zisků, tedy tzv. windfall tax.

„Oni dělají přesně to, co dříve kritizovali, akorát v padesátinásobně větším počtu. Ten rozpočet takto ve skutečnosti nevypadá, je to uděláno uměle tak, aby to bylo pod 300 miliardami,“ reaguje Nacher s odkazem na dnešní výrok bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), podle které je reálný schodek přes 470 miliard.

„Jistota není nikdy. Samozřejmě, že uvidíme, jaké budou další vývoje cen a co udělají banky,“ hájí vládu Havránek. „Domnívám se ale, že je to pořád spíše konzervativní odhad. Ta čísla jsou reálná a je správně, že se takto pracuje se státním rozpočtem. Lepší než ta čísla přestřelit a v příštím roce se radovat, jak to dobře dopadlo,“ dodává.

Stejně jako u státních příjmů, vidí Nacher rozpory mezi dřívějšími proklamacemi a nynějším vládním chováním v otázce počtu státních zaměstnanců. „Tehdejší opozice nám vyčítala nárůst pracovníků ve veřejné správě, přitom to byli stejně jako teď z drtivé většiny učitelé, nepedagogičtí pracovníci nebo vojáci,“ uzavírá poslanec narážkou na plánované zvyšování počtu zaměstnanců státu o osm tisíc.

Vláda se hájí tím, že jde především o pracovníky do školství. Povinnou školní docházku totiž nastupují silné ročníky dětí.

Zdroj