Naprostý průšvih. 160 let stará firma v Česku náhle končí, jde to tady do kopru

před 2 měsíce 70

Na krocích některých českých firem je jednoznačně patrné, že se to v České republice vůbec nevyvíjí dobrým směrem. Zatímco dříve jsme byli lokalitou, kam se stěhovala výroba za levnou a přitom poměrně kvalitní pracovní silou, dnes už společnosti míří zase o dům dál a tuzemská ekonomika bude muset projít složitou transformací.

Přestává to fungovat

Nejde nicméně jen o montovny, které sledují takřka výhradně zisk. Propouštění, respektive stěhování oznamují i tradičně české firmy, které tu dlouhodobě působily. Klidně desítky nebo dokonce stovky let. Nedávno jsme informovali například o velmi staré sklárně, která musela ukončit provoz, a to přitom přečkala takové krize, které se z dnešního pohledu jeví jako neřešitelné. Ukazuje to, že současný stav není vůbec ideální a vlekoucí se ekonomické problémy mohou položit celou řadu podnikatelů.

Určité problémy má také tradiční výrobce pian, společnost Petrof. Ta patřila tradičně k těm, kdo dbal na výrobu v České republice, jelikož odsud tyto klavíry pocházejí. Dále už to ale nejde. V tuzemsku jsou extrémně vysoké náklady za energie, pracovní sílu i materiály.

Dochází tedy k nevyhnutelnému. Část výroby Petrofu se stěhuje z České republiky do Indonésie. “Asijské konkurenci, která dokáže vyrábět podstatně levněji, už dokážeme jen stěží konkurovat. Zákazníci ale dál požadují piano v určité kvalitě a ceně,” uvedla ředitelka Zuzana Ceralová Petrofová v rozhovoru pro server E15.

Budou přibývat další

Výrobní náklady v Asii vyjdou firmu o polovinu levněji, což už je pořádný argument k tomu, aby svou domovskou základnu zredukovali. Stále tu určitá výroba pojede, a to především těch nejdražších kousků. Ale kdo ví, pokud se osvědčí přesun výroby, možná to tady zabalí zcela.

Čtěte také: To snad ne. Velká firma začíná vyhazovat ve velkém. Lidé už nejsou potřeba včetně Čechů

Podle odborníků nemusí jít zdaleka o jediný takový případ, o kterém v blízké budoucnosti uslyšíme. Nejrůznější země využívají příležitosti a lákají firmy právě na levné energie i zaměstnance. Podobnému vábení je skutečně těžké odolat.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek