Národní muzeum představí výstavy o Čingischánovi a ze sbírek na Tchaj-wanu

před 4 týdny 81

foto Ilustrační foto - Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.

raha - Národní muzeum (NM) v Praze příští rok představí dvě významné výstavy. V březnu výstavu o Čingischánovi a v září expozici ze sbírek Národního palácového muzea na Tchaj-wanu. Generální ředitel NM Michal Lukeš podepsal se svými protějšky z muzea na Tchaj-wanu a z Národního Čingischánova muzea v Mongolsku smlouvy, na jejichž základě se obě výstavy uskuteční v historické budově NM. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NM Kristina Kvapilová.

"Návštěvníci muzea se tak mohou těšit na jedinečný soubor předmětů ze sbírek čínských císařů, které jsou v zahraničí vystavovány jen zcela výjimečně, a na výstavu, která prostřednictvím světově významných exponátů představí Čingischána – proslulého panovníka a dobyvatele. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví," uvedla Kvapilová.

"V případě výstavy 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Tchaj-wanu a výstavy Čingischán z jedinečných sbírek Národního Čingischánova muzea po velice úspěšných mezinárodních výstavách Sluneční králové a Baroko v Bavorsku a Čechách do Prahy v příštím roce míří hned dvě doslova světové výstavní senzace," podotkl generální ředitel NM Lukeš.

Expozici 100 předmětů, 100 příběhů tvoří velký soubor bronzů, kaligrafií, obrazů, uměleckých děl z nefritu, keramiky, knih, historických dokumentů, oděvů a okrasných předmětů shromážděných kolem dvora čínských císařů. Soubor zahrnuje předměty od neolitických dob po konec říše Čching. Na území Tchaj-wanu se nacházejí od roku 1948, kdy je tam dovezla armáda vůdce Národní strany (Kuomintang) generála Čankajška poté, co ji komunisté v čele s Mao Ce-tungem vytlačili z čínské pevniny.

Ředitel Lukeš před dvěma lety podepsal memoranda o porozumění s Národním palácovým muzeem a Národním tchajwanským muzeem. Na základě těchto memorand se muzea stala sesterskými organizacemi, které spolupracují na vědeckých projektech, výstavách či stážích odborných pracovníků. Cestu české delegace na Tchaj-wan čínské velvyslanectví před dvěma lety označilo za podrývání politických základů česko-čínské spolupráce. Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje de facto nezávisle od roku 1949, má vlastní vládu a demokratické zřízení. Česko se drží politiky většiny světa, tedy politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Vláda nicméně deklarovala zájem na spolupráci s Tchaj-wanem díky jeho demokratickému režimu.

V Národním tchajwanském muzeu v Tchaj-peji letos 12. června Lukeš společně s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou a senátorem Jiřím Drahošem otevřeli výstavu České hrady a zámky, která prostřednictvím dobových kreseb, velkoformátových fotografií a více než 80 originálních předmětů prezentuje hrady a zámky jako skvosty architektury, ale též seznamuje návštěvníky s českými dějinami a kulturou.

V letošním roce se Národní muzeum připojilo k oslavám Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany, kterému se věnují dvě letošní výstavy. V závěru letošního roku také čeká návštěvníky Nové budovy výlet do pravěku, kde bude expozice s názvem Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha. V loňském roce představilo Národní muzeum čtyři velké výstavní projekty, které přispěly k rekordnímu počtu 1,145.334 návštěvníků, což je meziročně téměř o 140.000 více.

Přečtěte celý článek