‚Naše hory začaly páchnout.‘ Horolezci musí odnášet své výkaly z Mount Everestu do základního tábora

před 2 týdny 31

Lidé, kteří se pokoušejí zdolat Mount Everest, budou nyní muset uklidit vlastní výkaly a přinést je zpět do základního tábora, kde budou zlikvidovány. S odvoláním na nepálské úřady o tom informoval zpravodajský server BBC News.

Káthmándú 8:03 9. února 2024

Mount Everest

Odpadky zůstávají na Everestu a dalších horách v regionu velkým problémem | Foto: David Cheskin | Zdroj: PA Images via Reuters Connect

„Naše hory začaly páchnout,“ řekl BBC Mingma Šerpa, vedoucí představitel okresu Pasang Lhamu. Ten zahrnuje většinu oblasti Everestu a nové pravidlo je jedním z nově zaváděných opatření, která se týkají nejvyšší hory světa.

Vzhledem k extrémním teplotám se exkrementy zanechané na Everestu plně nerozloží. „Dostáváme stížnosti, že na skalách jsou vidět lidské výkaly, a někteří horolezci onemocněli. To je nepřijatelné a narušuje to naši image,“ dodal Mingma Šerpa.

‚Nejhorší byla mrtvá těla.‘ Mezi horolezci neznámá zubařka vylezla jako třetí Češka na Mount Everest

Číst článek

Horolezci, kteří se pokoušejí zdolat Mount Everest a nedalekou horu Lhotse, budou mít nařízeno, aby si v základním táboře zakoupili tzv. sáčky na hovínka, které budou po návratu kontrolovány.

Během horolezecké sezóny tráví horolezci většinu času v základním táboře, kde se aklimatizují na nadmořskou výšku a kde jsou samostatné stany sloužící jako toalety, pod nimiž jsou umístěny sudy na sběr exkrementů.

Jakmile se však vydají na samotný výstup, situace s vyměšováním se zkomplikuje. Většina horolezců a podpůrného personálu se sice snaží vyhrabávat ve sněhu díry, ale často se dostávají do nezasněžených míst.

Otevřená latrína 

Odpadky zůstávají na Everestu a dalších horách v regionu velkým problémem, i když se stále častěji konají úklidové akce, včetně každoročního sběru odpadků prováděného nepálskou armádou.

„Odpad je velkým problémem, zejména ve výše položených táborech,“ prohlásil Čhiring Šerpa, výkonný ředitel nevládního výboru pro kontrolu znečištění SPCC.

Na Mount Everestu umírá stále více lidí. Nepál přesto zvyšuje množství vydaných povolení k výstupu

Číst článek

Ačkoli neexistuje žádný oficiální údaj, SPCC odhaduje, že mezi prvním táborem na úpatí Everestu a čtvrtým táborem směrem k vrcholu se nachází přibližně tři tuny lidských výkalů. „Předpokládá se, že polovina z toho je ve čtvrtém táboře,“ dodal Čhiring Šerpa.

Stephan Keck, horský vůdce, který také organizuje expedice na Everest, řekl, že čtvrtý tábor si vysloužil přezdívku „otevřená latrína“.

Čtvrtý tábor, známý také jako South Col, leží ve výšce 7906 metrů a je poslední před závěrečnou etapou výstupu na vrchol Mount Everestu a Lhotse. „Není tu téměř žádný led a sníh, takže všude kolem uvidíte lidské exkrementy,“ popisuje Keck.

Samospráva Pasang Lhamu proto vyzvala SPCC, aby ze Spojených států pořídila asi 8000 sáčků na výkaly pro odhadem 400 zahraničních horolezců a 800 členů pomocného personálu pro nadcházející horolezeckou sezónu, která začíná v březnu.

Radek Jaroš: Dříve byl Everest snem všech horolezců, nyní je snem manažerů. Kyslík horu snižuje

Číst článek

Tyto sáčky na výkaly obsahují chemické látky a prášky, které zpevňují lidské výkaly a do značné míry je zbavují zápachu.

Předpokládá se, že jeden horolezec vyprodukuje v průměru 250 gramů exkrementů denně. Ve vyšších táborech před pokusem o zdolání vrcholu obvykle stráví asi dva týdny.

„Na základě toho jim plánujeme dát dva sáčky, z nichž každý mohou použít pětkrát až šestkrát,“ dodal Čhiring Šerpa.

ČTK

Přečtěte celý článek