Naše reforma je férová. I třicátníkům zajistíme důstojný důchod, slíbil lidem Jurečka

6 měsíce starý 22

„Myslím si, že (reforma) je především férová s předpokladem jistoty do budoucna, že i naše generace a i ty po nás s tímto systémem z průběžného pilíře mohou počítat,“ sdělil ve speciálu CNN Prima NEWS Jurečka.

ČTĚTE TAKÉ: Vládní balíček dostane Česko do velkých potíží. Nejvíce dopadne na zaměstnance, říká Švihlíková

Uvedl, že kabinet přistupuje k těmto změnám s časovým předstihem, aby zabránil výraznému propadu důchodového systému. „Díky tomu budeme schopni i dnešním padesátníkům, čtyřicátníkům i třicátníkům garantovat, že průběžný pilíř bude schopen stále nabízet důstojné důchody,“ slíbil.

Podle řady odborníků měla nastat reforma už dávno, jiní představené změny nenazývají reformou. „Vláda se rozhodla za své chyby potrestat ty, kteří to nezpůsobili,“ podotkl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, který se ve středu sejde právě s šéfem resortu Jurečkou.

Výhoda pro starobní důchodce

Vláda podle Jurečky chce zvýhodnit starobní důchodce. „Buď bychom jim snížili pojistné na 6,5 procenta, což je výrazná podpora, nebo by se navyšoval jejich starobní důchod, aby lidé byli opravdu ocenění za to, že ještě na pracovním trhu nějaký čas zůstávají,“ dodal Jurečka.

Penze podle ministra u současných důchodců stále porostou, a to plně o inflaci a jednu třetinu růstu reálných mezd. U nově vyměřovaných důchodů dojde k drobnému zpomalení. „Nemůžeme dneska říct, že pro příštích 20 nebo 30 let bude platit jedna hranice, proto mi přijde férovější říct, že budeme navazovat na to, jaký bude reálný skutečný vývoj ve společnosti,“ dodal.

Speciálního vysílání se zúčastnili i ekonomka Danuše Nerudová, poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka a expremiér a bývalý ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD). „ODS se snaží naplnit dávný sen zlikvidovat průběžný důchodový systém,“ sdělil například Špidla. Více se dozvíte v přiloženém videu:

Zdroj