Naší europoslankyni Markéta Gregorová - I Ty jsi Brusel se podařilo prosadit, aby autoritářské režimy už nemohly moci využívat m...

4 měsíce starý 12
Naší europoslankyni Markéta Gregorová - I Ty jsi Brusel se podařilo prosadit, aby autoritářské režimy už nemohly moci využívat moderní evropské technologie k útlaku svých občanů!

Aktualizace nařízení o zboží dvojího užítí se zaměřila především vývoj v oblasti nových technologií, a reaguje na něj zavedením položky kybersledovacích technologií a jejich seznamu. Legislativa počítá také s tím, že bude možné seznam zboží rozšiřovat podle toho, co se aktuálně děje ve světě. „Jako to mohlo být v případě loňských běloruských protestů. Tam Lukašenko využil moderní technologie k omezení internetových služeb a zkomplikoval tak demonstrantům komunikaci. Nyní se taková hrozba může vyhodnotit a vývoz technologií flexibilně omezit,“ vysvětluje Gregorová.

Aktualizace nařízení z roku 2009 se týká především udělování licencí vývozů kybernetických nástrojů, jako jsou například „šmírovací“ technologie.Také rozšiřuje transparentní doložky o výroční zprávu Komise. Tam bude nově uváděno, jaké zboží, kým a kam se vyváží. „Neziskové společnosti, novináři a další se tak už nebudou muset investigativně doprošovat informací jako v případě německé společnosti FinFisher. Ta dovážela do Turecka software k ovládnutí smartphonů, díky němuž potlačoval odpor vůči režimu a přišlo se na to jen díky investigativě. Přístup k informacím jim teď rozváže ruce k odhalování problémových firem i oblastí,“ říká europoslankyně.

„Podařila se nám prosadit i tzv. klauzule catch-all, neboli podchycení všeho. Jde o možnost pro odpovědné orgány, aby rozšířily kontrolu o zboží, které není na seznamu podle toho, jaká technologie zrovna ve světě přispívá k represi nebo porušování lidských práv. To povede k větší flexibilitě,“ dodává Gregorová.

Nařízení začne platit do několika dní v nezměněné formě ve všech členských státech.

Zdroj