Násilí na seniorech. Pohyb jim častěji omezují partneři, péči zanedbávají spíš děti a vnoučata

před 1 měsíc 46

Třetina českých seniorů zažila špatné zacházení od svých blízkých. U lidí starších 85 let je to ještě víc, skoro 40 procent. Ukázal to průzkum projektu Restabus při Masarykově univerzitě v Brně, kterého se předloni na podzim účastnilo přes 2 a půl tisíce seniorů. V sobotu je Světový den proti násilí na seniorech a alarmující výsledky musí podle sociologů, odborníků z vlády i z neziskového sektoru vést i k úpravě legislativy.

Praha 11:59 15. června 2024

Česko trápí zdražování

Sedmnáct procent respondentů označilo za pachatele manžele či partnery | Zdroj: Shutterstock

„Maminka trpí kognitivním deficitem a poslední dobou se děje to, že maminka nezvedá telefon. Když klientka přichází na návštěvu, tak její sestra, která o maminku pečuje, tvrdí, že maminka spí. Klientka tak s maminkou nemá kontakt. Navíc k tomu sousedé tvrdí, že z bytu několikrát slyšeli křik“ vypráví psycholožka Veronika Valentová typický příběh, se kterým se setkávají její kolegové – krizoví interventi na Lince seniorů. Využít ji mohou i ti, kteří nejsou přímo oběti. 

Poslechněte si celou reportáž

Linka seniorů řeší asi dvacet podobných případů denně. Je tak vytížená, že asi polovina lidí se na ni hned nedovolá.

Za násilí se považuje i psychický nátlak, nadávky, podrývání důstojnosti, omezování pohybu, financí nebo jídla a pití.

Sedmnáct procent respondentů označilo za pachatele manžele či partnery, třináct procent syna a deset procent dceru. Jedno procento seniorů a seniorek řeklo, že špatné zacházení zažili od pečovatelů, ošetřovatelů nebo domácí sestry. Výsledky šetření popsala jedna z jeho autorek socioložka a šéfka vládního výboru pro práva starších lidí Lucie Vidovičová.

„Seznam možných pachatelů je extrémně široký a dopouštějí se ho jak muži, tak ženy. Omezování svobody je typické spíš pro partnerské soužití, naopak zanedbávání pomoci je častější od potomků,“ říká Vidovičová.

Mluvíme o důchodech, stárnutí lidí ale zasáhne i zdravotnictví a sociální služby, připomíná ekonom

Číst článek

Podle Jana Lormana z organizace Život 90 se ale ve skutečnosti o většině případů vůbec neví, protože se dějí za zavřenými dveřmi.

„Oběti mlčí, protože mají strach z pomsty. Také ale nechtějí udělat ostudu vlastní rodině. Je tu i řada dalších důvodů, kvůli kterým se k těm případům nedostaneme,“ vysvětluje Lorman.

To se podle Lormana musí změnit. Snaží se o to vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Říká, že pomoct by měl už nový zákon o domácím násilí, který nedávno schválila vláda.

„Zákon pamatuje také na prevenci násilí na seniorech, proto byla definice domácího násilí rozšířena i na osoby, které do domácnosti dochází,“ popisuje Laurenčíková.

Kdy začíná stáří a nastává později než dřív? Senioři jeho začátek ‚posouvají‘ každých pět let

Číst článek

K týrání, zneužívání nebo zanedbávání seniorů dochází i ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Zhruba deset takových případů ročně řeší advokátka Barbora Steinlauf. „Nevím o jediném případu, kdy by byl pachatel shledán vinným a byl mu uložen trest,“ říká. 

Dodává, že za takové chování nejčastěji padají pokuty kolem 5000 korun. Podle Laurenčíkové bylo násilí v české společnosti dlouhodobě bagatelizováno.

Bezpečím seniorů a prevencí jejich týrání se zabývá taky nová pracovní skupina na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Eva Mikulka Šelepová

Přečtěte celý článek