Násilí v éře vypjaté stranickosti

4 měsíce starý 38

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová. | FOTO: Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Před několika dny došlo k napadení manžela Nancy Pelosiové, při němž se útočník dožadoval samotné političky. Je tedy zřejmé, že útok mířil na ni. Prezident Biden odsoudil nejenom tento útok, ale násilí v politice obecně. Historie americké politiky je bohužel případů atentátů na zvolené zástupce veřejnosti, ale i jiné politicky aktivní občany plná. Zároveň je nasnadě, že v atmosféře posledních let, kdy někteří politici z ideového souboje dělají pomalu zápas na život a na smrt, se nebezpečí podobných útoků zvyšuje.

Protivník a nepřítel

Dále čtěte

()

Je to tady. Rozšířené vydání bestselleru Pavla Šafra objednávejte už teď

číst článek »

Podstatou liberální demokracie je, že konflikty vyplývající z rozdílných zájmů jednotlivých občanů nebo skupin občanů dokáže řešit smírnou cestou. Někdy je spokojenější jedna skupina, jindy druhá, ale vždy platí, že vítězství není absolutní a je dočasné. Ti, kteří v daném momentě prohrají, se tak mohou utěšovat vyhlídkou na příští volby.

Tato důležitá součást společenské smlouvy, na kterých demokratický systém stojí, je ale v poslední době čím dál silněji podrývána. Pokus o útok na Pelosiovou není zdaleka jediným příkladem. Současná republikánská strana pod vlivem bývalého prezidenta bohužel velmi často své ideové protivníky vykresluje jako nepřátele. S nepřítelem ale nelze dosáhnout kompromisu.

John McCain a jiná tvář politiky

Ještě v roce 2008 se tehdejší republikánský kandidát John McCain zastával svého protikandidáta před svými vlastními voliči. Ne že by snad chválil jeho politiku, ale své voliče, kteří věřili, že je Obama tajný muslim či antikrist, uklidňoval, že ani v případě jeho vítězství není čeho se bát. Demokratického protivníka označil za dobrého člověka, který má prostě jen jiné názory.

Od té doby se ale americká politika značně posunula. Démonizace protistrany je bohužel naprosto normální. Michael Flynn, tehdy poradce pro národní bezpečnost kandidáta Donalda Trumpa, neváhal rozšiřovat konspirační teorii pizzagate, podle níž demokraté obchodovali s dětmi a zabíjeli je. Donald Trump v roce 2020 ve svých tweetech na tuto teorii také odkazoval. V poslední době hojně cituje z podobného předpokladu vycházející teorii QAnon.

Giffordsová, Scalise a Whitmerová

Nelze ale jistě říci, že na politické násilí mají monopol jen příznivci republikánů. V roce 2017 levicový aktivista střílel na republikánské členy Kongresu, kteří se připravovali na baseballový zápas proti demokratům. Zranil několik lidí včetně člena Sněmovny reprezentantů Steva Scalise. Několik lidí bylo zraněno těžce.

V roce 2011 došlo k pokusu o atentát na demokratickou členku Sněmovny reprezentantů Gabby Giffordsovou. Ta sice přežila, ale kvůli zranění mozku ze své funkce v roce 2012 odstoupila. Střelec, který také věřil různým konspiračním teoriím, zabil celkem 19 lidí včetně federálního soudce.

Nedávno pak soud shledal několik členů pravicové paramilitární skupiny Wolverine Watchmen vinnými z přípravy únosu demokratické guvernérky Michiganu Gretchen Whitmerové. Cílem se stala kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Na sociálních sítích proti ní hlasitě vystupoval tehdejší prezident, který pak zlehčoval obvinění z plánovaného únosu.

Žít v jiném světě

Podobné incidenty se samozřejmě nikdy vyloučit nedají. Vždycky se může najít jeden šílenec či menší skupina, kteří se o něco podobného pokusí. Problém ale nastává, když počet takových jedinců, kteří žijí v jiném světě, vzroste nad určitou míru. Je hezké, že útok na Pelosiho odsoudili i představitelé republikánů. Jenže bývalý prezident, který má ve straně pořád velký vliv, mlčí.

Přitom právě on momentálně americkou politiku otravuje asi nejvlivnější konspirační teorií ze všech, lží o ukradených volbách. Právě kvůli ní v lednu 2021 jeho příznivci napadli Kapitol. Té přitom pořád věří asi čtyři pětiny republikánských voličů. Čtvrtina pak věří, že konspirační teorie QAnon je zcela či z významné části skutečná.

Dokud bude Donald Trump tyto konspirační teorie rozdmýchávat, je jedno, kolik republikánů útok na Pelosiho odsoudí. Značná část z nich nedokázala ani odsoudit útok na Kapitol. Pokud značná část voličů podporovaná politiky věří, že jim protistrana ukradla volby a vraždí a znásilňuje malé děti, pak lze očekávat, že se násilí bude opakovat.

Zdroj