Násilnosti v americkém Kapitolu mají pátou oběť, zemřel policista

1 měsíc starý 13

„Byl jsem zpraven o tom, že důstojník policejního sboru Kapitolu zemřel na zranění, která utrpěl během včerejšího útoku na Kapitol,“ napsal politik na sociální síti. CNN konkrétní příčinu smrti policisty neuvedla, píše však, že zemřel v důsledku nepokojů.

Policejní důstojník je tak pátou obětí středečních událostí, při nichž dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa pronikl na půdu Kapitolu. Policie přitom smrtelně postřelila podporovatelku šéfa Bílého domu, další tři lidé zemřeli kvůli náhlým zdravotním příhodám.

Podle velitele policejního sboru chránícího Kapitol Stevena Sunda bylo zraněno více než 50 členů policejní ochrany Kongresu a metropolitní policie, přičemž několik z nich skončilo v nemocnici s „vážnými zraněními“.

Zranění jsou i mezi Trumpovými podporovateli, kteří násilnosti rozpoutali. Podle záchranné služby převezly sanitky do nemocnic lidi například kvůli zlomeninám, které utrpěli při šplhání po západní fasádě Kapitolu. Zdravotníci řešili i srdeční zástavy.

Washingtonská policie po násilnostech zatkla více než 90 lidí. Podle prokurátora federálního distriktu metropole Washingtonu Michaela Sherwina by mohli zadržení čelit obžalobě i z podněcování ke vzpouře či výtržnictví.

Kvůli vpádu rezignují šéfové bezpečnosti

Šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger kvůli celému incidentu na svou funkci rezignoval. Podle agentury Reuters to oznámil lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, který uvedl, že Stengera o odchod z funkce sám požádal. Podle amerických médií odstoupí i velitel policejního sboru chránícího Kapitol Steven Sund.

Šéf senátní bezpečnosti Stenger skončil ve funkci s okamžitou platností. Reagoval tím na středeční události, kdy do sídla amerického Kongresu vnikli příznivci prezidenta Trumpa. Kvůli narušení bezpečnosti musela být přerušena schůze obou parlamentních komor, na které zákonodárci stvrzovali výsledek listopadových prezidentských voleb.

Podle McConnella bude Stengerovy úkoly dočasně vykonávat jeho dosavadní zástupkyně Jennifer Hemingwayová. Nyní se budou podle republikánského politika vyšetřovat středeční „vážná selhání“ a bude se pracovat na posílení bezpečnosti před inaugurací nového prezidenta Joea Bidena 20. ledna.

Podle amerických médií s účinností k 16. lednu rezignuje na svou funkci také velitel policejního sboru, který má na starosti bezpečnost Kapitolu. Steven Sund ve čtvrtek řekl, že se jeho sbor připravoval na středeční demonstrace, nepočítal však s násilným útokem na Kapitol.

Kvůli útoku rezignovala na svou funkci po ministryni dopravy Elaine Chaové  také ministryně školství Betsy DeVosová, informovala agentura AP. „Nelze nevidět, jaký dopad měla vaše rétorika na situaci,“ napsala Trumpovi v rezignačním dopisu DeVosová. Dodala, že středeční události ve Washingtonu pro ni byly „bodem zlomu“. Miliardářka DeVosová byla ve funkci ministryně školství už od února 2017.

Zdroj