Následky bouřky zastavily na devět hodin vlak ze Splitu do Česka. RegioJet nabídne kompenzace

3 měsíce starý 112

Popadané stromy a poškozené trakční vedení po silné bouřce v Chorvatsku zpozdily vlakový spoj ze Splitu do Prahy na přibližně devět hodin. Vlak stál hned na několika úsecích a čekal na odklízení škod, po sobotní 11. hodině byl opět na cestě směrem k Maďarsku. RegioJet v reakci vrátí cestujícím polovinu jízdného. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

Split/Praha 11:48 17. července 2021

Spoj ze Splitu do Prahy během noci stál v Chorvatsku kvůli následkům silných bouřek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak upozornila Radiožurnál jedna z cestujících, už na výjezdu ze Splitu měl vlak dvouhodinové zpoždění, další pak nabral například dále v Záhřebu. Důvodem byly podle personálu spadlé stromy i trakční vedení hned na několika úsecích chorvatských železnic po intenzivních bouřkách v noci z pátku na sobotu. K sobotním 11.40 bylo podle webu RegioJetu odhadované zpoždění příjezdu do Česka 523 minut.

Dovolenou nejvíce komplikuje turbulence informací a změn, říká Papež z Asociace cestovních kanceláří

Číst článek

„Vlaky musely počkat, než budou překážky odstraněny z tratí a trať bude opět sjízdná. Situaci celou noc intenzivně řešíme s Chorvatskými drahami, které po území Chorvatska vlak vezou jako dopravce,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Vlak je podle něj pro tyto případy dobře zásobený trvanlivými a nehrozil tak nedostatek občerstvení, funkční by měla být i při takto velkých zpožděních klimatizace. Komplikace navíc spoj postihly během noci, kdy velká část cestujících spala.

Náhrada cestujícím

Před sobotním polednem byl už vlak opět v pohybu na cestě k chorvatsko-maďarským hranicím, kde si jej od chorvatského dopravce převezme nová lokomotiva.

„Cestujícím se omlouváme za veškeré komplikace – mají nárok na kompenzaci 50 procent jízdného. Během další cesty bude personál řešit případné návazné spoje pro cestující a jejich dojezd do cílových destinací,“ doplnil Ondrůj. Náhrady přijdou cestujícím buď zpět na účet, nebo si je mohou vyzvednout na pokladnách podle toho, jaký způsob platby zvolili.

RegioJet vypravuje denně spoje z Prahy do chorvatských měst Rijeka nebo Split už od června. Vlaky jezdi pravidelně přes noc a cesta trvá přibližně 21 hodin.

Tomáš Zrůst

Zdroj