NATO nemůže být aliancí závislou na rozmarech prezidenta USA, řekl Borrell

před 5 měsíce 93

foto Ilustrační foto - Šéf unijní diplomacie Josep Borrell na tiskové konferenci v Pekingu, 14. října 200203.

Brusel - NATO nemůže být vojenskou aliancí závislou na rozmarech amerického prezidenta, řekl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Reagoval na nedávná vyjádření pravděpodobného republikánského uchazeče o Bílý dům Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by ty nedávaly dost peněz na vlastní obranu.

"Budu sarkastický. Během této kampaně uvidíme a uslyšíme velké množství věcí," poznamenal Borrell po novinářské otázce. "NATO nemůže být vojenskou aliancí a la carte. Nemůže být vojenskou aliancí, která funguje v závislosti na rozmarech amerického prezidenta, který je zrovna u moci. Není to ano, ne, ano, zítra ne, záleží na tom, kdo jste," dodal s tím, že NATO buď existuje, nebo neexistuje.

Exprezident Trump, který se uchází o republikánskou nominaci, v sobotu ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté "velké země" v Evropě, který se ho prý zeptal: "Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?" Na to podle svých slov Trump odpověděl: "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Vyjádření bývalého prezidenta USA zkritizoval i generální tajemník NATO. Jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé aliance a ohrožují americké i evropské vojáky, uvedl Jens Stoltenberg. "Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci," dodal.

Kreml dnes odmítl Trumpova slova komentovat. "Jsem stále tiskový mluvčí (ruského prezidenta Vladimira) Putina, nikoliv Trumpa," řekl na dotaz novinářů kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Přečtěte celý článek