‚NATO nemůže být závislé na rozmarech prezidenta USA.‘ Borrell zkritizoval vyjádření Trumpa

před 5 měsíce 86

NATO nemůže být vojenskou aliancí závislou na rozmarech amerického prezidenta, řekl v pondělí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Reagoval na nedávná vyjádření pravděpodobného republikánského uchazeče o Bílý dům Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by ty nedávaly dost peněz na vlastní obranu.

Brusel 10:51 12. února 2024

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell

NATO nemůže být závislé na rozmarech prezidenta USA, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell | Zdroj: Profimedia

„Budu sarkastický. Během této kampaně uvidíme a uslyšíme velké množství věcí,“ poznamenal Borrell po novinářské otázce.

„NATO nemůže být vojenskou aliancí a la carte. Nemůže být vojenskou aliancí, která funguje v závislosti na rozmarech amerického prezidenta, který je zrovna u moci. Není to ano, ne, ano, zítra ne, záleží na tom, kdo jste,“ dodal s tím, že NATO buď existuje, nebo neexistuje.

Státy NATO, které nepřispívají dost? Když je napadne Rusko, tak ať si dělá, co k čertu chce, prohlásil Trump

Číst článek

Exprezident Trump, který se uchází o republikánskou nominaci, v sobotu ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté „velké země“ v Evropě, který se ho prý zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“

Na to podle svých slov Trump odpověděl: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Vyjádření bývalého prezidenta USA zkritizoval i generální tajemník NATO. Jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé aliance a ohrožují americké i evropské vojáky, uvedl Jens Stoltenberg. „Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci,“ dodal.

Kreml v pondělí odmítl Trumpova slova komentovat. „Jsem stále tiskový mluvčí (ruského prezidenta Vladimira) Putina, nikoliv Trumpa,“ řekl na dotaz novinářů kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

ČTK

Přečtěte celý článek