NATO vytvoří v Polsku výcvikové středisko pro ukrajinské vojáky, oznámil šéf NATO

před 4 měsíce 56

Státy NATO se shodly na vytvoření nového výcvikového a vzdělávacího centra, kde budou moci trénovat ukrajinští vojáci po boku spojenců z NATO. Středisko se bude nacházet ve městě Bydgoszcz na severu Polska. Po čtvrtečním jednání v Bruselu to oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Ukrajina bude moci sdílet své zkušenosti z ruské války. A ukrajinské síly budou moci absolvovat výcvik po boku svých spojeneckých protějšků,“ řekl Stoltenberg po jednání ministrů obrany NATO. „Budeme při Ukrajině i nadále stát, kvůli její bezpečnosti, i kvůli té naší,“ dodal.

Generální tajemník NATO zmínil, že pomoc Ukrajině v posledních dnech navýšilo hned několik zemí, například Kanada, Finsko či Norsko. Ukrajincům posílají náhradní díly pro stíhačky F-16 či protivzdušnou obranu. „Skupina spojenců se spojila s cílem dodat na Ukrajinu milion dronů a 20 spojenců z NATO se rovněž dohodlo na vytvoření odminovací koalice. To vše přispěje k záchraně ukrajinských životů,“ vyjmenoval Stoltenberg. Členem odminovací koalice je i Česká republika.

Od začátku ruské invaze před dvěma lety poskytly Spojené státy Ukrajině vojenskou, finanční a humanitární pomoc za přibližně 75 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč). Ostatní spojenci v NATO Kyjevu poskytli přes 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč), řekl šéf NATO. To podle Stoltenberga ukazuje, že „břemeno zátěže“ nesou spojenci společně. Podpora ze strany Severoatlantické aliance je na bojišti vidět každý den, uvedl šéf NATO.

Přečtěte celý článek