Severoatlantická aliance v pátek vyzvala Rusko, aby dodržovalo své závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Rusko by podle NATO mělo především umožnit inspekce na svém území. Aliance to sdělila v prohlášení zveřejněném na svém webu.

Brusel 12:52 3. února 2023

Rusko by podle NATO mělo především umožnit inspekce na svém území (ilustrační foto) | Zdroj: Úřad vlády

„Spojenci v NATO nadále považují účinnou kontrolu zbrojení za zásadní příspěvek ke svým bezpečnostním cílům. Nový START je i nadále v národním bezpečnostním zájmu všech států, včetně spojenců v NATO,“ uvedla třicítka zemí.

Medveděv slibuje dodávky zbraní, mají ‚zasadit zdrcující ránu ukrajinským neonacistům‘

Číst článek

Velmi podobě jako aliance se už na konci loňského roku vyjádřil Washington, podle něhož Rusko své závazky nedodržuje, když odmítá americkým vyslancům provádět inspekce na svém území. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov tehdy uvedl, že současný stav rusko-amerických vztahů neumožňuje nové setkání ohledně jaderné dohody.

Nový START má kořeny na začátku 90. let minulého století, kdy první dohodu START podepsali prezidenti USA a Sovětského svazu George Bush starší a Michail Gorbačov. Dohodu Nový START pak v dubnu 2010 v Praze uzavřeli Barack Obama a Dmitrij Medveděv.

O prodloužení dohody, která má zatím platit do roku 2026, a o jejím případném rozšíření měli zástupci Moskvy a Washingtonu jednat už v roce 2021. Rusko však jednání odložilo, aniž by navrhlo nový termín.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Armáda rozvolňuje kvůli mladým lidem pravidla pro tetování. Vojáci ho budou moci mít i na krku

  2. NATO vyzvalo Rusko k dodržování dohody Nový START. Ta omezuje počet jaderných hlavic a nosičů

  3. Vyprovázet Zemana verbálními kopanci? Překročil tolik mantinelů, že není kudy prokličkovat

  4. Počasí komplikuje situaci na silnicích. Nehoda zablokovala dálnici u Frýdku-Místku

  5. ONLINE: Rusko přišlo už o téměř 200 000 svých vojáků na Ukrajině, odhaduje Západ

  6. ‚Když to jde, lítám taky a pozoruju ruské pozice,‘ říká muž, který na Ukrajinu vozí drony za miliony

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme