Navalného spolupracovnici zadrželi poté, co se vydala za chemikem, který mluvil o otravě

2 měsíce starý 13

Policie prohledala byt Ljubov Sobolové, která pracuje v Navalného Fondu pro boj s korupcí (FBK), 25. prosince ráno a odvedla ji k výslechu. Jejímu muži i dceři bylo dovoleno opustit byt.

„Dnes v sedm ráno vtrhla policie do bytu Ljubov Sobolové,” napsal na Twitteru FBK. Její telefon byl vypnut a předseda FBK Ivan Ždanov uvedl, že neví, kde se nachází.

Razie podle FBK souvisí s pondělním pokusem Sobolové osobně se setkat s členem toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantinem Kudrjavcevem. Ten se podle týmu Navalného zřejmě zúčastnil operace, jejímž cílem bylo Navalného otrávit. Setkat se Kudrjavcevem se jí nepodařilo.

V pondělí televize CNN citovala ze záznamu telefonátu, který jí poskytl Navalného tým a na němž Kudrjavcev v domnění, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, mimo jiné uvedl, že toxická látka novičok byla Navalnému nastražena do spodního prádla. FSB záznam označila za podvrh.

Když Sobolová vyrazila za Kudrjavcevem, řekla agentuře AFP, že se obává, že bude vyšetřována.

Otrava Navalného

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj je dlouhodobým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina. Bojuje proti korupci v elitách Ruska. Hospitalizován byl 20. srpna, když zkolaboval na palubě letounu, kterým letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Letadlo s ním nouzově přistálo v Omsku, kde byl hospitalizován. Na žádost rodiny ruský prezident Vladimir Putin povolil převoz Navalného do Berlína, kde ho z otravy vyléčili. V kómatu byl skoro tři týdny.


Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru došla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v Navalného organismu neodhalily. Evropská unie kvůli otravě Navalného uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.

Zdroj