NCOZ odložila prověřování mýtného tendru. Na stíhání Faltýnka a Rafaje nemá důkazy

3 měsíce starý 9

NCOZ odložila prověřování mýtného tendru. Na stíhání Faltýnka a Rafaje nemá důkazy

Když se dvojka hnutí ANO Jaroslav Faltýnek sešel 10. listopadu 2017 v brněnském hotelu Voroněž s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, byly u toho náhodou i policejní prostorové mikrofony. Detektivové jimi v té době už nějaký čas monitorovali aktivity tehdejšího místostarosty radnice Brno-střed Jiřího Švachuly (tehdy ANO), kterého podezřívali z manipulací zakázek městské části třeba na opravu oken.

Z toho, že najednou sledují utajené setkání jedněch z nejmocnějších lidí v Česku, kterým Švachula posloužil jako prostředník, byli zaskočení. Plyne to z rekonstrukce vyšetřování, kterou HN a Aktuálně.cz provedly na základě informací od několika jemu blízkých zdrojů.   

A ještě více byli policisté překvapení z toho, co následně na nahrávkách slyšeli. Faltýnek, pravá ruka předsedy hnutí Andreje Babiše, Rafajovi (který v Česku hlídal regulérnost veřejných zakázek) dle interpretace vyšetřovatelů říkal, jak má posoudit miliardový tendr na mýto. O zakázku se tehdy přetahovala firma Kapsch se společností Czech Toll z impéria Petra Kellnera. Z prověřování regionální korupce se rázem vydělila ještě kauza celostátního významu.

"Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch," shrnují detektivové obsah jejich hovoru, na což před dvěma lety upozornilo Právo. HN a Aktuálně.cz mají přepis k dispozici (viz box na konci textu). Policie odposlechla i Rafajova slova, když se Faltýnka ptá, co má přesně udělat, aby "mohl k tomuto výsledku směrovat činnost úřadu". Ze zákona má přitom předseda antimonopolního úřadu rozhodovat nezávisle a podle zákona. ÚOHS vedený Rafajem následně výsledek tendru, v němž Kapsch kvůli o tři miliardy vyšší ceně prohrál, zrušil pro údajné chyby ministerstva dopravy.

Rafaj jakékoliv nepravosti při pozdějších výsleších popřel, stejně učinil poslanec Faltýnek. Ten se hájil, že jako člen dopravní koaliční rady chtěl pro stát vyjednat co nejlepší řešení problému. Ministerstvo dopravy ovšem popřelo, že by k tomu měl jakýkoliv mandát. 

Nyní už je jasné, že nic z toho dle policie a dozorujícího olomouckého vrchního státního zastupitelství nebylo trestné. Respektive že se detektivům NCOZ nepodařilo získat dostatek důkazů k tomu, aby dokázali opak. Případ nyní, po dvou letech od policejního zásahu v březnu 2019, v rámci něhož detektivové dělali domovní prohlídku Rafajovi i Faltýnkovi, odložili.

"Policie odložila prověřování kauzy mýto. Rozhodnutí jsem dnes přezkoumal a ztotožňuji se s ním. Víc se k tomu ale nemůžu vyjadřovat. V případě že by se objevily nové důkazy, řízení může být znovu otevřeno, ale v tomto okamžiku nemá smysl o tom spekulovat," potvrdil HN a Aktuálně.cz dozorující státní zástupce Radek Mezlík.

Končí tak jedna větev brněnské kauzy policisty nazvané Stoka. Její další vlákna, která také zahrnují mezi podezřelé Faltýnka či Rafaje, ale pokračují dál. "V souvisejících kauzách, které se souhrnně označují názvem Stoka, prošetřování dál probíhá, ale dále bych to nechtěl komentovat," dodal Mezlík. Reakci Jaroslava Faltýnka i Petra Rafaje redakce zjišťují. 

Nicméně už bez Mezlíka a klíčového vyšetřovatele. Tým, který Faltýnka s Rafajem prověřoval, se rozpadl. Státní zástupce Mezlík se přihlásil o nový post evropského žalobce a uspěl. Na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci končí právě dnes, poslední březnový den. Detektiv NCOZ, který prověřoval další větve kauzy, odešel do civilu už vloni na podzim.

Dle zdrojů redakcí se v "kauze Mýto" policistům nad rámec nahrávek nepodařilo shromáždit téměř žádné další důkazy. I proto, s jak vysoce postavenými osobami se střetli. Kvůli tomu, že si Rafaj pravidelně nechal vyhledávat odposlechy ve své kanceláři, tam "štěnice" policisté ani nezkoušeli nasadit. Podobně jim nevědomky kolegové chránící sněmovnu zabránili odposlouchávat kancelář předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Faltýnka.

Mlčící rodinný přítel Faltýnků, kterému hrozí 15 let 

K soudu detektivové dostali zatím původní kauzu stamilionových zakázek Brno-střed. Policisté si díky ní slibovali posun i v případu Mýta. A to díky možné výpovědi "prostředníka" schůzek Švachuly, rodinného přítele rodiny Faltýnků. Švachula měl blízko k Rafajovi i Faltýnkovi. Mimo jiné ho Jaroslav Faltýnek přes nesouhlas brněnské buňky ANO do hnutí přijal. Petr Rafaj ho zase jmenoval do poradního orgánu svého úřadu a jel s ním třeba ve služebním autě s řidičem na nákupy vína do Rakouska.

Švachula se nyní u soudu brání obžalobě, že si na úplatcích za zmanipulované zakázky městské části přišel na téměř 50 milionů korun. Hrozí mu až patnáct let vězení. Žalobci mu zároveň nabízeli status spolupracujícího obviněného a tím i výrazně nižší sazbu. Švachula strávil ve vazbě zhruba 20 měsíců. Vypovídat by musel mimo jiné i o svých případných obchodech s Faltýnkem, což ale odmítl. 

Redakce už upozornily, že se syn Faltýnka Jiří se Švachulou po jeho propuštění z vazby tajně scházel. Nejdříve to reportérům zapřel, pak argumentoval, že mu "poskytoval psychickou podporu". 

Dle konstrukce policistů se část dohod ohledně mýta dojednávala nejen v brněnských hotelích, ale také v salonku Švachulova vinného baru. Jeho soukromí bylo od června roku 2017 jen zdánlivé. Vyšetřovatelé tam nasadili skryté kamery a o čtyři měsíce později zaznamenali schůzku místopředsedy antimonopolního úřadu Chýleho a poslance za hnutí ANO Milana Ferance, blízkého spolupracovníka Faltýnka.

Oba hovořili právě o změně zadávacího řízení u tendru na mýtný systém. Bylo to předtím, než Rafaj Chýleho odvolal - dle policie proto, že nechtěl požadavkům Faltýnka či Švachuly vyhovět - a nechal to řešit svou blízkou spolupracovnici z antimonopolního úřadu Evu Kubišovou. Feranec jednání přiznává, ale přes nahrávky popírá, že by se odehrála u Švachuly v podniku.

Domovní prohlídky u Faltýnka a Rafaje - žádné důkazy

Oproti svým předpokladům detektivové nenašli usvědčující materiály ani při domovních prohlídkách u Faltýnka a Rafaje. U Rafaje zato zabavili dva miliony korun v obálkách, jejichž původ nedokázal dosavadní nejmocnější úředník v Česku vysvětlit. Dříve mluvil o tom, že je měl připravené na blíže neurčený projekt nebo svatbu dcery. Přitom argumentoval půjčkou od spolumajitele Fio banky Petra Marsy. Proč ale peníze dostal v hotovosti - a měl je ukryté v obálkách za nábytkem, policistům, dle zjištění redakcí, nedokázal dodnes věrohodně vysvětlit. 

Policisté mu bankovky nevrátili dodnes a nezmění na tom ani odložení kauzy Mýto. Experti dále na penězích zkoumají otisky prstů i stopy DNA v naději, že je dovedou k někomu přiřadit.

Rafaj je totiž dále podezřelý z jiných manipulací rozhodování antimonopolního úřadu ve spolupráci se Švachulou. Podezření se týká mimo jiné zakázky na trolejbusy - v tomto směru detektivové podezírají z korupce i dosavadního ředitele brněnského dopravního podniku Miloše Havránka. Policisté dále prověřují i opravu budovy úřadu, kterou dělala Rafajovi blízká firma. 

Po sérii dalších korupčních podezření, která zveřejnily HN a Aktuálně.cz, Rafaj nakonec loni na podzim rezignoval. Jeho pravá ruka Eva Kubišová se s jeho nástupcem Petrem Mlsnou domluvila na opuštění funkce tento týden. Mlsna to zdůvodňuje mimo jiné i ztrátou její kredibility.

U Faltýnka zase kvůli domovním prohlídkám vyšlo najevo, kde přesně bydlí. Policisté totiž věděli, že v místě jeho trvalého bydliště to ve skutečnosti není. Nakonec si pro materiály přišli do bytu v pražském Podolí, ve kterém žil se svou přítelkyní. A ukázalo se, že byt není jeho, ale je napsaný na firmu zaměstnance olomouckého miliardáře Pavla Hubáčka. Tedy muže, který získal podíl ve strategické firmě ČD-Telematika na úkor Českých drah, v nichž v té době seděli na významných postech lidé blízcí Faltýnkovi.

I jiné policejní prověřování Faltýnka pokračuje. Policisté ho společně s jeho synem stále podezřívají z toho, že se společně s Jiřím Švachulou podílel na manipulacích zakázek brněnských městských firem. I v tomto případě operují s nahrávkou pořízenou prostorovým odposlechem. Tentokrát ze schůzky v kavárně brněnského obchodního domu IBC v říjnu 2016. Švachula na ní s dnes také obžalovaným podnikatelem Samanem El-Talabanim rozebíral odvádění provizí "Efkům" z brněnských veřejných zakázek. Faltýnek i Švachula jakékoliv nezákonnosti rezolutně odmítají.

Odchod z postu místopředsedy, šéfem klubu nadále

Jaroslav Faltýnek vloni slíbil, že nebude na následujícím sněmu hnutí ANO obhajovat post prvního místopředsedy Babišova hnutí. Následně po schůzce v pražské restauraci s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, při níž oba porušili vládní protikoronavirová opatření, Andrej Babiš oznámil, že post opustil okamžitě. Faltýnek ale dále zůstává v klíčové funkci šéfa největšího poslaneckého klubu. Má tak zásadní vliv na to, jaké zákony sněmovnou projdou a jaké nikoliv. 

Andrej Babiš loni nechal zrušit brněnskou buňku ANO. Členství tak zaniklo i Faltýnkovu synovi, kterého policie podezřívá z manipulací zakázek společně s otcem. Faltýnek junior ještě před rozpadem buňky po textech HN a Aktuálně.cz své členství v hnutí pozastavil. A jak redakcím letos řekl, o další setrvání v politickém projektu Andreje Babiše neusiluje.

Zdroj