Nebeská podívaná: Létalo až 110 meteorů za hodinu

3 měsíce starý 25

První mimořádnější událost roku na obloze bylo možné pozorovat hned po nedělním setmění, kdy nastal vrchol meteorického roje Kvadrantidy.

Článek

Foto: VCG, Getty Images

Kvadrantidy mají podle místopředsedy České astronomické společnosti Pavla Suchana vysokou frekvenci - 110 meteorů za hodinu.

Foto: VCG, Getty Images

Lidé je ještě mohou vyhlížet kdekoliv na obloze. Musí však vyrazit do míst bez světelného znečištění. Roj je aktivní od 1. do 6. ledna.

Foto: VCG, Getty Images

Záběr „padajících hvězd“ pořízený u čínského jezera Bagraš köl v mezihorské propadlině v nadmořské výšce 1030 m.

Foto: NurPhoto , Getty Images

Mateřským tělesem Kvadrantid je pravděpodobně fragment nyní už neexistující komety. V roce 1490 způsobila meteorický déšť pozorovaný z čínského města Čching-jang, patrně souvisel s jejím zánikem.

Foto: VCG, Getty Images

Radiant Kvadrantid, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka. Právě tam bývalo souhvězdí Zední kvadrant, podle kterého roj získal své jméno. Mezinárodní astronomická unie však toto souhvězdí zrušila v roce 1922.

Foto: Petr Horálek, NASA

A takto vyfotil meteorický roj Kvadrantidy fotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek loni. Snímek zveřejnila NASA jako astronomickou fotografii dne. Krajina Oravské Lesné na Slovensku, leden 2020.

Zdroj