Nebezpečí jaderné války je vážné, uvedl Lavrov. Moskva cítí porážku, reagoval Kuleba

3 měsíce starý 62

„Toto je náš klíčový postoj, o nějž opíráme všechno. Rizika jsou nyní značná,“ řekl Lavrov ruské státní televizi k údajné snaze snižovat napětí. „Nechtěl bych tato rizika uměle zvyšovat. Mnohým by se to líbilo. Nebezpečí je vážné, skutečné. A my to nesmíme podceňovat,“ pokračoval šéf ruské diplomacie.

Lavrov byl dotázán, jak je důležité vyhnout se třetí světové válce a zda je současná situace srovnatelná s kubánskou krizí z roku 1962, která byla nejnižším bodem americko-sovětských vztahů.

Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby ztratilo Rusko „poslední naději, že svět odradí od podpory Ukrajiny“, napsal na Twitteru. „Znamená to jediné: Moskva cítí porážku.“

Russia loses last hope to scare the world off supporting Ukraine. Thus the talk of a ‘real’ danger of WWIII. This only means Moscow senses defeat in Ukraine. Therefore, the world must double down on supporting Ukraine so that we prevail and safeguard European and global security.

— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 25, 2022

Ruské ministerstvo obrany minulý týden jako absurdní popřelo tvrzení Washingtonu, že se Rusko chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Moskva tvrdí, že jaderné zbraně použije jen v případě ohrožení vlastní existence. Zároveň obviňuje Západ, že opatřeními přijatými po invazi na Ukrajinu v zásadě útočí na Rusko.

Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj předminulý týden varoval, že by se všechny státy měly připravit na možnost, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Putin na konci února nařídil uvést ruské jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti, přičemž nebylo příliš jasné, jaké má tento krok praktické důsledky.

Zdroj