Nebezpečný efekt králičí nory. Evropská unie jde po TikToku kvůli návykovému obsahu

před 6 měsíce 74

Evropská unie se opět zaměřila na čínskou sociální síť TikTok. Ta podle ní selhala při ochraně dětí, a to zejména pro svůj návykový obsah. Komise tedy sonduje, jak silný efekt králičí nory aplikace vyvolává.

Evropská komise zahájila tento týden vyšetřování čínské společnosti, která provozuje sociální síť TikTok, kvůli možnému selhání při ochraně dětí a soukromí ve své oblíbené aplikaci pro sdílení videí. Společnost podle unie nedodržuje pravidla bloku pro moderování obsahu, který stanovuje zákon o digitálních službách (DSA).

Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl, že unijní exekutiva má podezření, že populární aplikace porušila pravidla o transparentnosti a povinnost chránit nezletilé. Některé problematické vlastnosti TikToku popsal konkrétně. Jsou jimi návykový design a limity času na obrazovce, systém pro ověření věku uživatelů a výchozí nastavení soukromí a efekt králičí nory, tedy tendence bezmyšlenkovitě soustředit pozornost na něco nového a lákavého bez patřičného ověření.

Zároveň se bude vyšetřování také soustředit na potenciální neschopnost platformy být dostatečně transparentní pro veřejnost zejména v souvislosti s reklamním obsahem. Pokud Evropská komise dospěje k závěru, že TikTok porušil zákon, může být sankciován.

V souvislosti s novým zákonem DSA se musí velké online platformy, jako je TikTok, řídit novými pravidly pro moderování obsahu, aby eliminovaly nelegální a škodlivé příspěvky a obsah. Musí také zajistit omezení řady hlavních společenských rizik, a to včetně negativních dopadů na duševní zdraví a na nezletilé.

Aplikace TikTok, kterou vlastní čínská technologická firma Bytedance, již dříve uvedla, že v Evropě má průměrně 125 milionů aktivních uživatelů měsíčně. „TikTok je průkopníkem funkcí a nastavení, které chrání děti do 13 let, před problémy, se kterými se potýká celé odvětví,“ řekl Morgan Evans, mluvčí společnosti. „Budeme pokračovat ve spolupráci s odborníky a průmyslem, abychom udrželi mladé lidi na TikToku v bezpečí, a těšíme se, že nyní budeme mít příležitost tuto práci podrobně vysvětlit komisi,“ zdůraznil.

Není ovšem první, na koho se komise zaměřila. V prosinci byla totiž vyšetřována sociální síť X kvůli šíření nezákonného a škodlivého obsahu v důsledku války mezi Izraelem a palestinsko-teroristickým hnutím Hamás.

Přečtěte celý článek