Nebývalý úspěch krajní pravice v Turecku. V parlamentu drží partu s Erdoganem

4 měsíce starý 6

Komentátoři hovoří v souvislosti s nedělními volbami o nejdůležitějším hlasování v moderní historii tureckého státu. „Otázky identity byly zřejmě pro významnou část voličů důležitější než ekonomické otázky nebo otázky lidských práv v zemi,“ uvedl zpravodaj ČT v Turecku Václav Černohorský v souvislosti s posílením krajní pravice.

První kolo voleb hlavy státu vyhrál prezident Recep Tayyip Erdogan, který po sečtení sta procent hlasů získal 49,52 procenta, druhý skončil opoziční lídr Kemal Kilicdaroglu se 44,88 procenta hlasů. Oba se utkají znovu 28. května, kdy má podle analytiků větší šance vyhrát Erdogan.

Pryč s uprchlíky, boj s radikálními Kurdy 

Sinan Ogan v neděli skončil třetí s překvapivými pěti procenty hlasů. Do roku 2015 byl poslancem za krajně pravicovou stranu MHP, která nyní podporuje Erdogana, pak byl ze strany vyloučen.

Z někdejšího krajně pravicového poslance a téměř neznámého politika se stal prakticky přes noc klíčový hráč. Zatím neoznámil, koho ve druhém kole doporučí svým voličům, uvedl ale, že důležitá pro něj budou dvě témata: návrat syrských uprchlíků do vlasti, což prosazuje Erdogan i Kilicdaroglu, a boj proti terorismu, čímž měl na mysli kurdské radikální skupiny.

V tom má výhodu Erdogan, který dlouhodobě brojí proti prokurdské Lidové demokratické straně (HDP). Tu se jeho vláda aktuálně snaží zakázat prostřednictvím ústavního soudu.

Zdroj