Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

1 měsíc starý 13

Sociální sítě zaplavila vlna zpráv od žen, které se svěřily, že se jim po očkování vakcínou od firmy Pfizer zvětšila prsa a lymfatické uzliny. Nejedná se o běžný vedlejší účinek, k těm se řadí spíše nepříjemná bolest hlavy, únava nebo otok v místě vpichu. Zvětšení přitom mnohdy není nejmenší. Své o tom ví Britka Elle Marshallová, která na sociální síti TikTok informovala, že jí prsa narostla o dvě velikosti.

„Jsem tak zmatená z toho, co se děje s mým tělem. Celý život jsem měla košíček velikosti A, nyní mám C,“ sdělila. A další ženy popisují stejnou zkušenost. Mnohé si přitom myslely, že se jedná o výmysl, dokud se s vedlejším účinkem samy nesetkaly. Už po jedné dávce vakcíny pak některé z nich hlásily viditelné změny. „Po první dávce mohu potvrdit bezplatné zvětšení prsou od Pfizeru,“ napsala jedna z uživatelek Twitteru.

Některé ženy jsou novou velikostí svých prsou natolik zmatené, že se obávají rakoviny. Právě ta má totiž podobné příznaky jako vedlejší účinek očkování, napsal web news.com.au. Očkované se proto častěji objednávají na mamograf, aby zjistily, zda zákeřnou nemocí netrpí. Doktorka Laura Essermanová, ředitelka Centra péče o prsa na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, potvrdila, že si ženy po očkování pletou zduřelé lymfatické uzliny s příznaky rakoviny. „Jsem si jistá, že statisíce žen budou vedlejším účinkem očkování ovlivněny,“ řekla.

Jedná se o imunní reakci

Radiologická společnost Severní Ameriky (RSNA) proto zveřejnila studii, ve které vysvětluje, co za zvětšením lymfatických uzlin stojí. Zduření uzlin v podpaží a jeho okolí po očkování do paže je podle vědců naprosto běžné. Jedná se o přípravu těla na imunní reakci. Uzliny otečou a s nimi se pak může zvětšit i velikost poprsí.

RSNA doporučuje, aby lékaři šířili osvětu o možném vedlejším účinku po očkování proti covidu. Zvětšení uzlin se objevilo i u žen, které dostaly vakcínu Moderna či AstraZeneca, nejčastěji se ovšem tento vedlejší účinek objevuje u Pfizeru. Při aplikaci vakcíny by na něj měly být ženy upozorněny, aby se předcházelo obavám z rakoviny prsu.

Pokud mají ženy starost o své zdraví, RSNA jim doporučuje, aby se na mamografii objednaly před očkováním, nebo až šest týdnů po jeho dokončení. Právě časový rozestup od vakcinace je klíčový a pomůže k tomu, aby nedocházelo k záměně vedlejšího účinku s rakovinou prsu.

Co však některé ženy nepotěší, je fakt, že zvětšení či otok prsou po čase odezní. Stejně tak by měly ustoupit i zduřelé lymfatické uzliny. Jedná se totiž o „dočasný“ vedlejší účinek. Dosud však není jasné, jak dlouho trvá, než se tělo vrátí zpět do ke své běžné podobě. Pokud by vedlejší příznaky přetrvávaly příliš dlouho, měly by ženy pro jistotu vyhledat lékaře a podstoupit vyšetření.

Zdroj