Nechat si postavit jaderný blok od Westinghousu spolu s Poláky by byla příležitost, francouzské i korejské plány taky, říká Míl

4 týdny starý 3
 ČTKPodle odvolaného vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla představuje pro Česko značnou příležitost projekt Westinghousu v Polsku. Foto: ČTK

Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl kritizuje postup vlády v tendru na Dukovany. Podle něj přestal být srozumitelný, za problematický označuje například takzvaný bezpečnostní dotazník nebo zkrácení lhůty na podání nabídek. Míl Deníku N řekl, že soutěž je stále možné úspěšně dokončit. Česko by ale prý také mělo zvážit přínosy spolupráce se Spojenými státy a Polskem, kde bude koncern Westinghouse stavět šest jaderných bloků. Polský jaderný program podle Míla představuje značnou příležitost pro český průmysl a také šanci na levnější reaktor, pokud by byl součástí společného projektu.

V otázce tendru na Dukovany panuje všechno, jen ne politická shoda, která je přitom u tak dlouhodobého projektu nutná. Lze tendr ještě úspěšně provést?

Určitě, bude-li organizován pro dodavatele a veřejnost srozumitelným a věrohodným způsobem. To znamená cestou, která se standardně používá.

Jenže tam je spousta nesrozumitelností už teď. Otázka směřuje spíš k tomu, jestli se to dá ještě zachránit.

Teď se oprostím od

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Tendr na Dukovany

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější

Zdroj