Bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš na sociální síti pokračuje v kritice nákupu stíhaček F-35 pro českou armádu. Už v sobotu se pustil do premiéra Petra Fialy (ODS). Nyní ho označil za amatéra a oznámil, že vláda neměla letouny kupovat, když „nemá peníze pro důchodce, zaměstnance, mladé rodiny ani živnostníky“. To už ale nevydržela senátorka Miroslava Němcová (ODS).
„Ještě jednou pro pana premiéra – nikdo nezpochybňuje investice do bezpečnosti naší země, naší obrany a našeho letectva. Naše vláda to dělala vždy a navýšila rozpočet obrany dvojnásobně. Já mluvím o ekonomice celého nákupu nových letadel. Náčelník letectva Mikulenka, který byl proti nákupu F-35 a kterého jste vyhodili v roce 2022, říká, že životní cyklus 24 letadel bude stát do roku 2069 asi 400 miliard. Vaše vláda tvrdí 322. Jak chcete plnit závazek NATO na vybudování takzvané těžké brigády? A kde chcete vzít peníze na další důležité projekty?“ ptal se Babiš.
„Pan premiér zvolil „geniální“ strategii. Švédy při výběru nových stíhaček ani neoslovil a nechal podepsat F-35, a teď teprve se Švédy vyjednává podmínky pronájmu a je samozřejmě v nevýhodné vyjednávací pozici. Jasně, nedává to smysl, ale to u pana Fialy téměř nic. Mělo to být naopak,“ napsal.
Následně rozebíral „důsledky v číslech“. Připomněl, že Grossova vláda pronajala v roce 2005 gripeny za 1,96 miliardy na rok, v roce 2014 pronájem prodloužil Martin Stropnický a cenu snížil na 1,7 miliardy ročně. Teď by to podle Babiše bylo ještě méně. „To by ale vládu nesměl řídit amatér, který při pořizování nových letadel Švédy ani neosloví,“ kritizoval premiéra.
Nakonec dodal, že vláda neměla letouny kupovat, když „nemá peníze pro důchodce, zaměstnance, mladé rodiny ani živnostníky“.
To ale nadzvedla ze židle senátorku Miroslavu Němcovou. „Nechte už toho. Armádě nerozumíte, a diplomat nejste. V době největšího ohrožení podrýváte naši obranyschopnost a svými nekompetentními výroky poškozujete ČR u našich spojenců v NATO,“ ostře vzkázala. „Nápověda: může za to redaktor, proč se tak blbě ptal? Opět připravená provokace,“ rýpla si nakonec.
Na opakovanou kritiku reagoval také Fiala. „Tedy si to shrňme: Andrej Babiš poskytl rozhovor Právu, ve kterém řekl, že letouny F-35 nepotřebujeme (to zopakuje v rozhovoru ještě jednou) a že NATO je obranný pakt. Implikace je jasná. Bývalý premiér zpochybňuje budování obranyschopnosti naší země. A je dobré připomenout, co říkal v minulosti. Loni v lednu mluvil o tom, že v případě napadení členského státu NATO by spojencům nepomohl. A když byl ve vládě, tak snížil armádě rozpočet o 10 miliard, aby vyhověl komunistům,“ připomněl premiér. „Neměl by zapadnout ani nedávný výrok Aleny Schillerové, která mluvila o tom, že se nepotřebujeme připravovat na válku, ale chceme žít v míru. Z toho všeho vyplývá logický závěr: Andrej Babiš a hnutí ANO si nebezpečně zahrávají s bezpečností a důvěryhodností České republiky,“ dodal.
Nákup stíhaček F-35 potvrdila na konci ledna podpisem ministryně obrany Jana Černochová. Česko celkem pořídí 24 letounů, dá za ně 150 miliard korun. Jde o nejdražší český armádní nákup. Pořízení 24 letounů F-35A Lightning II schválila vláda už na konci loňského září. Částka 150 miliard korun podle dřívějších vyjádření Černochové obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun. Pořizovací proces bude podle ministerstva rozložen na 11 let.
Součástí nákupu je 14 projektů průmyslové spolupráce, podle ministerstva byly smlouvy uzavřeny v minulém týdnu. Připraveno je 11 projektů se společností Lockheed Martin a tři projekty s firmou Pratt&Whitney. Podílet se na nich bude 13 českých podniků a univerzit. Celková hodnota projektů dosáhne 15,3 miliardy korun. České podniky se zapojí ve čtyřech oblastech spolupráce, do výroby komponent, výzkumu a vývoje, pilotního výcviku a údržby, servisu a oprav F-35.
První stíhačky F-35 mají být hotové v roce 2029, čeští piloti na nich zahájí výcvik ve Spojených státech. Prvních 12 letounů bude podle vyjádření prezidenta Petra Pavla během loňské návštěvy Itálie vyrobeno v italském závodu Cameri. Česko zároveň jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu 14 gripenů na přechodné období do roku 2035, jejich pronájem za 1,7 miliardy korun ročně končí v roce 2027.
Babiš v sobotním rozhovoru pro Právo řekl, že stíhačky F-35 nepotřebujeme. „Výrobce Lockheed neplní dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Nevím, jestli můžeme od dohody odstoupit, když se nebude plnit. Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se…,“ prohlásil šéf hnutí ANO. „Ustoupíme od F-35, pokud se opozdí,“ dodal Babiš.
Ještě ve čtvrtek Babiš tvrdil, že hnutí ANO by v případě nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35 respektovalo. „Samozřejmě budeme respektovat závazky ČR,“ nechal se slyšet s tím, že jde o rozhodnutí svrchované vlády. „I když ho kritizujeme, nemůžeme měnit smlouvy podle toho, kdo je u vlády. Nevím, jestli jsou tam nějaké možnosti z toho kontraktu odejít, pokud by došlo k nějakému zpoždění,“ doplnil.