Nechte vlajky vlát, žádá SPD i na zavřených školách o prázdninách - iDNES.cz

3 měsíce starý 5
Nesouhlasím s vládou! Vláda hnutí ANO, ČSSD s podporou KSČM nově navrhuje ve Sněmovně zákon, který ruší povinnost škol vyvěšovat státní vlajku o státních svátcích - konkrétně na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) a Den upálení mistra Jana Husa (6. července). Vláda plánuje, že by školy nemusely o letních prázdninách vyvěšovat vlajku. Předkladatelem zákona je za vládu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle SPD je však nutné hájit symbol České republiky, a to zejména na budovách vzdělávacích institucí. A podle mého názoru bychom měli naopak umožnit lidem, aby mohli vlajky vyvěšovat i celoročně.

Státní vlajka je symbolem státní a národní svrchovanosti a nezávislosti, které je nezbytné vždy projevovat náležitou úctu, a to právě vyvěšováním na všech veřejných budovách, bez výjimek v čase a období. Primárně budovy škol, kde se žáci a studenti seznamují s významem státních symbolů, jejich důležitostí a užíváním, mají být místa, kde je nutné reprezentovat a hájit státní symboly, jakým je státní vlajka České republiky, a to právě jejím vyvěšováním.

Podle hnutí SPD neexistuje v důvodové zprávě vládního návrhu zákona přesvědčivý argument, který by pádně objasnil vyjádření neúcty ke státní vlajce České republiky jako ke státnímu symbolu právě tím, že nemůže být vyvěšena u příležitosti těchto významných svátků, na kterých mimo jiné stojí učení a historie naší země. Poslanec SPD Ing. Pavel Jelínek proto podal pozměňovací návrh, který tuto nesmyslnou vládou navrhovanou výjimku ruší, a povinnost vyvěšování státní vlajky ponechává. Držte nám prosím palce.

Povinnost vyvěšování státní vlajky v současné době platí pro všechny státní svátky, tedy v Den obnovy samostatného českého státu (1. ledna), Den vítězství (8. května), Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července), Den upálení mistra Jana Husa (6. července), Den české státnosti (28. září), Den vzniku samostatného československého státu (28. října) a v Den boje za svobodu a demokracii (17. listopadu).

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/spd-pavel-jelinek-tomio-okamura-statni-vlajka-vyvesovani-symbol-ministerstvo-vnitra.A210401_100128_domaci_misl


Politické hnutí SPD se bouří proti navrhované novele zákona o vyvěšování státních symbolů. Ministerstvo vnitra plánuje, že by školy nemusely o letních prázdninách, kdy jsou zavřeny, vyvěšovat vlajku. Podle SPD je však nutné hájit symbol Česka, a to zejména na budovách vzd...
Zdroj