Nedokázal vyjednat absolutně nic. Premiér Fiala poslal vzkaz Babišovi, jasno má i Černochová

před 5 měsíce 125

Chci všechny ujistit, že z nároků na zajištění bezpečnosti českých občanů neslevím, vzkázal v sobotu večer premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na slova svého předchůdce Andreje Babiše (ANO), který v rozhovoru pro deník Právo prohlásil, že nepotřebujeme americké stíhačky F-35. Podle ministerského předsedy šéf hnutí ANO dlouhodobě nehájí zájmy České republiky.

„Andrej Babiš nehájí zájmy České republiky. A nehájí je dlouhodobě – to jsme mohli vidět, když jezdil jako premiér na Evropskou radu, kde nedokázal absolutně nic vyjednat,“ napsal na facebooku předseda vlády Petr Fiala. „A vidíme to i teď, když veřejně prohlašuje, že by odstoupil od smlouvy na letouny F-35 II Lightning, což by přímo ohrozilo bezpečnost naší země. Podle předsedy hnutí ANO letouny Česko nepotřebuje,“ vzkázal premiér s tím, že investice do stíhaček F-35 je významným krokem směrem k posílení bezpečnosti České republiky. „Chci všechny ujistit, že z nároků na zajištění bezpečnosti českých občanů neslevím,“ dodal Fiala.

Babišův výrok okomentovala také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která na konci ledna nákup letounů za 150 miliard korun společně s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem podepsala.

„Andrej Babiš opět brnká na strunu odpůrců nákupu letounů F-35. Když už přestal tvrdit, že by jeho případná budoucí vláda od smlouvy odstoupila, protože si je dobře vědom důsledků, alespoň spekuluje, že odstoupí od smlouvy, zpozdí-li se dodávky. Ne, neodstoupí a moc dobře to ví. Ono vést tuto debatu v roce 2024, když první letouny budou pro ČR teprve vyrobeny v roce 2029, je trochu komické, že ano,“ napsala na sociální síti X Černochová.

„Ale ráda bych vznesla dotaz, zda měl pan expremiér Babiš podobné starosti při nákupu amerických vrtulníků pro českou armádu, které byly nakupovány od americké vlády stejným způsobem, tedy napřímo mým předchůdcem Metnarem (Lubomír Metnar, předchozí ministr obrany za hnutí ANO, pozn. red.) a na základě úplně stejných pravidel, které Spojené státy uplatňují na všechny nákupy zbrojního materiálu. Ptal se tehdejší pan premiér na rizika zpoždění dodávek? A úplně stranou nechávám, že vrtulníky nám byly samozřejmě dodány mnohem později a ještě jsme za chybu Metnara při nákupu museli zaplatit pokutu skoro půl miliardy korun,“ reagovala ostře šéfka resortu obrany.

Ke svému příspěvku pak doplnila snímek, na kterém Babiš sedí ve stíhačce F-35 vystavené na Dnech NATO v Ostravě. Černochová ironicky dodala, že o nákupu amerických letounů zřejmě velmi silně uvažoval. „Má dobrý vkus,“ rýpla si na závěr ministryně obrany.

Fiala i Černochová reagovali na sobotní výrok Babiše, že stíhačky F-35 nepotřebujeme. „Výrobce Lockheed neplní dodávky objednaných F-35 pro americkou armádu už druhým rokem. Nevím, jestli můžeme od dohody odstoupit, když se nebude plnit. Ta letadla nepotřebujeme, nesoutěžila se…,“ prohlásil šéf hnutí ANO v rozhovoru pro deník Právo. „Ustoupíme od F-35, pokud se opozdí,“ dodal Babiš.

Ještě ve čtvrtek Babiš tvrdil, že hnutí ANO by v případě nástupu do vlády dohodu o pořízení 24 letounů páté generace F-35 respektovalo. „Samozřejmě budeme respektovat závazky ČR,“ nechal se slyšet s tím, že jde o rozhodnutí svrchované vlády. „I když ho kritizujeme, nemůžeme měnit smlouvy podle toho, kdo je u vlády. Nevím, jestli jsou tam nějaké možnosti z toho kontraktu odejít, pokud by došlo k nějakému zpoždění,“ doplnil.

Nákup 24 amerických letounů schválila vláda loni v září. Za stíhačky, související vybavení, výcvik, munici a zajištění životního cyklu Česko zaplatí 106 miliard korun, postupně je uhradí v letech 2024 až 2034. Dalších 44 miliard korun půjde zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH. První stroje budou hotovy v roce 2029, jejich dodávky do České republiky začnou v roce 2031 a skončí do roku 2035.

Přečtěte celý článek