Nejbohatší a tajemný Čech. Zpráva o Kellnerově smrti obletěla celý svět

3 měsíce starý 9

Jako první přinesl v pondělí zprávu o Kellnerově sobotní smrtelné nehodě americký deník The New York Times. Zprávu pak převzala a sama ověřila další média, včetně zpravodajských agentur Reuters, Associated Press nebo Bloomberg. Od nich už pak zpráva putovala na všechny kontinenty. O Kellnerově smrti tak četli čtenáři zpravodajských webů v pásu od Austrálie přes Rusko až po Kanadu.

Five people, including Petr Kellner, the Czech Republic’s richest man, were killed on a heli-skiing excursion on Saturday when their chopper crashed near a glacier in Alaska, officials said. https://t.co/LUNvtDlhoP

— The New York Times (@nytimes) March 29, 2021

Anglicky psaná média celosvětového významu svorně popisují základní okolnosti tragické nehody vrtulníku, kterým se Petr Kellner se čtyřmi dalšími lidmi vypravil lyžovat na svahy Aljašky, po zemi nedostupné. Světové sdělovací prostředky dále píší o dalších obětech sobotního leteckého neštěstí, o tom, že jeden člověk zůstává ve vážném, ale stabilizovaném stavu v péči nemocnice v Anchorage. O Kellnerově byznysu pak referují jako o úspěšně zvládnuté privatizaci z 90. let minulého století a například britský deník The Guardian vzpomněl, že nejbohatší Čech po revoluci začínal prodejem kopírek.

Zprávu o Kellnerově smrti nemohl nechat bez povšimnutí magazín Forbes, na jehož žebříčku nejbohatších lidí světa tento Čech s majetkem odhadovaným na 17,5 miliardy dolarů dlouhé roky figuroval.

Němci připomněli Rusko a Čínu

Do větší hloubky se pustila některá německá a rakouská média, která připomněla, že majitel PPF podnikal také v Číně a Rusku.

Německá agentura DPA mimo jiné píše, že v Německu byl Kellner známý svou investicí do lužického hnědouhelného revíru prostřednictvím 50procentního podílu jeho PPF v těžařské firmě Leag. DPA vypočítává také další Kellnerovy aktivity včetně podílů ve skupině Home Credit, "která je aktivní především v Rusku a Číně", v mediální společnosti CME nebo v internetovém obchodním domě Mall.cz.

Multimiliardář měl vytvořenu dobrou síť kontaktů, psali dále v Německu. "Doprovázel například českého prezidenta Miloše Zemana v roce 2014 na jeho cestě do Číny," píše DPA a informuje také o vyjádření mluvčího Hradu, že prezident si Kellnera velmi vážil a jeho smrti hluboce lituje.

Prezident republiky si velice vážil Petra Kellnera pro jeho podnikatelské úspěchy a nesmírně lituje jeho tragické smrti.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) March 29, 2021

Rakouská APA píše, že Kellner byl "nejbohatší a trochu tajemný Čech". "Všichni Češi ho znali, jen málokdo ho ale viděl: Miliardáře Petra Kellnera, který zemřel při zřícení vrtulníku na Aljašce ve věku 56 let a který byl považován za nejbohatšího a nejvlivnějšího Čecha," píše APA.

"Kellner zbohatl díky spornému projektu takzvané kuponové privatizace na počátku 90. let, kdy stát prakticky zdarma rozděloval akcie svých podniků. Tehdejší ministr financí a pozdější šéf vlády a prezident Václav Klaus tento nápad prezentoval, zatímco někdejší šéf sociální demokracie a nynější prezident Miloš Zeman ji kritizoval jako 'loupež století'", napsala APA. "Rozdělování akcií se mohlo odehrát jak přímo, tak prostřednictvím fondů, které mohly v tomto procesu zastupovat prosté občany. A právě to činil Kellner a jeho fond PPF," píše APA.

Zdroj