Nejbohatší muž na Ukrajině zažaloval Rusko u ECHR kvůli válečným škodám

5 měsíce starý 35

foto Ukrajinský oligarcha Rinat Achmetov (na archivním snímku z 24. května 2014).

Kyjev - Nejbohatší člověk na Ukrajině Rinat Achmetov podal žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva (ECHR). Žádá v ní odškodnění za újmu na svém majetku, kterou způsobila ruská invaze. Uvedl to v dnešním prohlášení jeho holding SCM Group. Jedná se o symbolický krok, neboť Rusko před více než dvěma týdny uzákonilo, že se rozhodnutími soudu ve Štrasburku již řídit nebude.

"Ruská invaze vedla k masivnímu zničení ukrajinské infrastruktury. Bombardování oceláren Azovstal v Mariupolu ruským dělostřelectvem, které se snažilo zlikvidovat poslední zbytky ukrajinského odporu v tomto městě, se stalo mezinárodním symbolem ruského pohrdání mezinárodním právem a lidskými právy," uvedl Achmetov.

Jako majitel Azovstalu a mnoha dalších zničených průmyslových podniků Achmetov usiluje vydání soudního příkazu, který by "zabránil Rusku v dalším blokování, drancování, odvážení a ničení obilí a oceli" produkovanými jeho společnostmi. Rusko by podle něj mělo být pohnáno k odpovědnosti za "zkázu, kterou na Ukrajině způsobuje".

Achmetov podle agentury Reuters minulý měsíc uvedl, že jeho společnost Metinvest, největší ukrajinský výrobce oceli, utrpěla kvůli ruskému bombardování oceláren v Mariupolu ztráty ve výši 17 až 20 miliard dolarů (397 až 467 miliard korun). Konečná částka bude podle něj stanovena v soudním řízení.

Rusko odmítá ukrajinská tvrzení o krádežích na územích, která obsadilo během takzvané speciální vojenské operace na Ukrajině. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov na dotaz k Achmetovově žalobě dnes uvedl, že Rusko uzákonilo, že rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva již nebude respektovat. "Odpověď je naprosto zřejmá," citovala Peskova agentura Interfax.

Časopis Forbes vyčíslil Achmetovovo čisté jmění v roce 2013 na 15,4 miliardy dolarů (359 miliardy korun). Jeho podnikatelské impérium utrpělo škody již po roce 2014 během bojů v Donbasu mezi ukrajinskými vládními vojsky a proruskými separatisty.

Zdroj