Nejde o protivládní protest, říká předseda Agrární komory ke čtvrteční demonstraci zemědělců

před 2 měsíce 63

16. 2. 2024Aktualizovánopřed 9 mminutami|Zdroj:

ČTK

Tisková konference Agrární komory ČR (zdroj: ČT24)

„Připravovaná akce je spíše symbolická, nechceme blokovat dopravu, nechceme nikoho omezit,“ uvedl na tiskové konferenci prezident Agrární komory Jan Doležal k chystaným čtvrtečním celoevropským protestům zemědělců, do kterých se zapojí i čeští zástupci. „Nejde zatím o protivládní akcí. Je to akce namířená proti politice EU,“ dodal s tím, že traktory, které v některých okresech vyjedou do ulic, vyjedou mimo dopravní špičku. O případných protestech proti politice v Česku rozhodne komora na konci února, kdy jí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) potvrdí, zda se ve vládě podařilo vyjednat podporu návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství.

Čtvrtečním protestem chtějí zemědělci vyjádřit svůj nesouhlas s takzvaným Green Dealem, tedy unijní Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality EU do roku 2050. Zemědělci poukazují také na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.

„Je to akce namířená proti politice EU, která zahrnuje bezcelní dovozy z Ukrajiny, neboli z území, kde se nedodržují stejná pravidla jako na území EU. Bavíme se o přebujelé byrokracii, o množství regulací, zejména o evropské Zelené dohodě, (...) která zatěžuje zemědělce, zdražuje jim produkci, která není konkurenceschopná na evropském trhu,“ uvedl na tiskové konferenci Doležal.

Dodal, že do protestu se už zapojilo šest zemí střední a východní Evropy, kromě Česka také Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litva a Lotyšsko. „Nicméně dnes se připojí další – zejména Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko a je to i výzva ostatním členským zemím EU a zejména těm západním, aby se připojily poté k případné další eskalaci,“ podotkl s tím, že proběhne také symbolické setkání zemědělců ze dvou zemí zejména na polsko-české a slovensko-české hranici. Následně chtějí zveřejnit i manifest požadavků k řešení současné situace.

Do akce se podle Doležala za Česko zapojí kromě Agrární komory a Zemědělského svazu také Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost malých agrárníků ČR a část členů Asociace soukromého zemědělství.

Traktorem do Bruselu nedojedeme

Vyzval také další zemědělce, kteří nejsou členy větších organizací či patří k jiným organizacím, aby se připojili. „Akce nemá žádný politický cíl, nikdo z nás nikam nekandiduje, jde nám pouze o budoucnost českého zemědělství, která je teď v ohrožení, a tuto akci vímáme jako způsob, jak na to upozornit Brusel,“ podotkl Doležal.

„Traktorem do Bruselu bohužel nedojedeme, proto jsme si vybrali formu pokojné manifestace.“ Dne 26.2. má jednat rada ministrů zemědělství EU a zemědělci podle Doležala požadují, aby rozhodla o výrazných administrativních úlevách a úpravě bezcelní dohody EU-Ukrajina, případně o finanční pomoci pro evropské zemědělce.

Doležal se rovněž distancoval od chystaného protestu, který má být v pondělí 19. února. „Nejde o akci Agrární komory, která se distancovala od pořadatelů i od formy protestu. My opravdu nechceme nikoho držet jako rukojmí, nikoho omezovat, nicméně rozumíme rozčarování zemědělců, kteří se chtějí přidat, i když možná mnozí z nich netuší, ke komu se přidávají,“ dodal.

O stavu zemědělství v Česku i Evropě jednala ve čtvrtek Agrární komora společně se Zemědělským svazem a Asociací soukromého zemědělství s ministrem Markem Výborným a premiérem Petrem Fialou (ODS). Výborný podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací. „Máme obecně shodu na tom, že pro nás je to akceptovatelný kompromis. Samozřejmě je to ale nefinální dohoda,“ doplnil Pýcha.

V pondělí 19. února chce část farmářů zablokovat pražskou magistrálu. Tento protest organizují předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory a podnikatel Zdeněk Jandejsek. Přijet by podle nich mohlo šest set až tisíc traktorů či další zemědělské techniky. Ministru Výbornému chtějí předat dopis s požadavkem, aby česká vláda od Zelené dohody odstoupila.

Přečtěte celý článek