Nejen americké HIMARS. Ukrajinci už mají k dispozici i francouzské systémy

2 měsíce starý 169

Pozemní varianta systému Crotale ve výzbroji francouzské armády | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY-SA 1.0

V balíčku pomoci, který v minulých dnech dorazil na Ukrajinu z Francie, byly i dva systémy protiletadlových raketových systémů Crotale, které jsou primárně určené k ničení nízkoletících cílů.

„Pomoc Francie Ukrajině je nejvíce spojována s dodávkou samohybných dělostřeleckých zařízení Caesar, kterých jsme dodali od začátku ruské invaze již osmnáct, výčet dodaných zbraňových systémů je mnohem širší. Zahrnuje například i střely Milan a Mistral, obrněné transportéry, protitankové miny, ochranné prostředky pro případ použití jaderných, biologických nebo chemických zbraní a zařízení nočního vidění nejnovější generace. V zatím poslední várce pomoci byly i dvě baterie systémů Crotale,“ vypočítal francouzský ministr obrany Sebastien Lecornu jednotlivé položky francouzské pomoci v rozhovoru pro Le Journal du Dimanche.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM přináší velkou anketu k výročí sametové revoluce

číst článek »

Podle jeho slov také ukrajinská strana požádala Francii o poskytnutí radarových stanic, ta možnosti jejich dodání v současné době zvažuje.

Kromě poskytnuté přímé pomoci se Francie podle ministrových slov také podílí ve spolupráci s dalšími členy NATO na vytvoření opravárenského střediska pro ukrajinskou vojenskou techniku na Slovensku. Práci této opravny by měly společně koordinovat právě Francie a Německo. V plánu je zde opravovat a provádět údržbu německých houfnic PzH 2000, ale i francouzských Caesarů. Potřebnou údržbou by zde měla procházet i další technika, třeba protiletadlová děla Gepard, Mars II či obrněná vozidla Dingo.

Kromě finanční a vojenské pomoci se Francie podílí na výcviku ukrajinské armády. „Naším úkolem je vyškolit dva tisíce lidí. Již 400 ukrajinských vojáků bylo ve Francii vycvičeno v obsluze zařízení a zbraňových systémů, které převážíme na Ukrajinu,“ prohlásil Lecornu.

Dále čtěte

()

Kupte si nové tričko Bez Babiše a Okamury bude nejlíp

číst článek »

Protiletadlový raketový komplet Crotale je systém krátkého dosahu, který je určen k boji proti nízko letícím cílům, jako jsou vrtulníky, drony či některé typy raket. Původně jej Francie vyvinula pro potřeby Jihoafrické armády, kde sloužil pod jménem Cactus, ale krátce poté byl zařazen do výzbroje francouzských ozbrojených sil. Systém existuje v provedení pro pozemní či námořní využití a dnes slouží v různých armádách po celém světě. Disponují jím například ozbrojené síly Finska, Íránu, Bahrajnu, Jižní Koreje, Maroka, Řecka a dalších zemí.

Základním prvkem systému Crotale je otočná věž s radarem a dvěma až osmi střelami, podle typu vozidla, na kterém je umístěna. V záloze je pak dalších až 18 raket. Ke střelbě využívá americkou střelu VT-1. Střela má hmotnost 80 kg, z toho 15 kg připadá na bojovou hlavici, průměr střely je 15 cm a na délku měří 290 cm. K cíli se blíží rychlostí přibližně 2400 km/hod. Střela dokáže účinně působit do výšky 6000 metrů a do vzdálenosti až 15 kilometrů.

Zdroj