Nejen Vrbětice. Agenti cestovali „na mise“ po celé Evropě

2 týdny starý 8

Nově zveřejněné závěry ohledně výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a pravděpodobnému zapojení ruské vojenské tajné služby GRU od včerejška rezonují českou společností, ale i zahraničními médii. Přesto přítomnost GRU a především její elitní jednotky 29155 není na evropském kontinentu jedinečná. Právě do té patří i hledaní Anatolij Čepig a Alexandr Miškin. Muži, kteří v roce 2018 na území Spojeného království otrávili nervovým plynem novičok bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

Kromě toho, že je 29155 elitní jednotkou GRU, se toho o ní veřejně moc neví. Podobně pak o jejích členech. Právě i díky nově zveřejněným událostem je nicméně čím dál jasnější, že se jedná o jednotku, která operuje na různých místech na základě daného úkolu. Německá Deutsche Welle ji popisuje jako jednotku zaměřenou na „vraždy a sabotáže,“. V roce 2019 server New York Times popsal elitní jednotku 29155 jako člena hybridní války v režii ruské vlády. Za její činnosti uvedl vojenské konfrontace, propagandu, hackerské útoky a práci s dezinformacemi. Zmínil také, že její stěžejní činností je především destabilizace Evropy. Jednotliví členové jsou trénovaní k podvratným aktivitám, sabotážím a páchání atentátů, píše se dále.

Francie

V roce 2019 odhalil francouzský Le Monde ve spolupráci s mezinárodními vyšetřovacími složkami, že se na jihovýchodě Francie, v alpském Horním Savojsku, nachází „základna“ elitní jednotky GRU. Vyšetřovatelé tehdy identifikovali přítomnost jejích patnácti agentů. Region navštěvovali v rozmezí let 2014 a 2018 „vícekrát“ nebo jak Le Monde uvádí „jednou nebo dvakrát“. Mezi návštěvníky byli úřady identifikováni právě i Čepig pod jménem Ruslan Baširov a Miškin jako Alexandr Petrov.

Le Monde tehdy uvedl, že alpský region byl pro agenty základnou pro operace po celé Evropě. „Je velice pravděpodobné, že se jednalo o základnu pro všechny operace, které jednotka 29155 prováděla po Evropě,“ uvedl seniorní představitel francouzských tajných služeb.

Na základě posbíraných informací následně služby uvedly, že agenti do Horního Savojska cestovali přes letiště v Lyonu nebo Nice. Ubytovávali se následně v různých městech a vesničkách napříč celým regionem. Ten jim sloužil jako „přestupní stanice“ předtím než se měli odebrat na další misi.

Kromě celosvětově medializované otravy v britském Salisbury nebo napětí na Ukrajině, ale podle západních bezpečnostních složek jednotka 29155 operovala i při dalších událostech napříč Evropou.

We'll have much, much more on this soon, as we are digging up things literally minute-by-minute.

Until then, check 2018 piece on chronolocating - determining the time - of a photo that Chepiga posted in Prague (to try to hit up a girl he met at a cafe).https://t.co/FXMUOI1Izj https://t.co/TksUlrCguk

— Bellingcat (@bellingcat) April 17, 2021

Černá Hora

Mezi agenty pohybujícími se ve Francii byli i dva muži ruské národnosti, Eduard Shismakov a Vladimir Popov. Ti byli odsouzeni v nepřítomnosti v Černé Hoře za jejich podíl na akci, která měla vést k vládnímu puči v zemi v roce 2016. Tehdy měla tamní opozice za podpory Ruska v den voleb obsadit parlament, zabít tehdejšího premiéra Mila Djukakoviče a nastolit pro ruskou a proti NATO vládu, jak bylo uvedeno v soudním verdiktu. Černá Hora tehdy usilovala o vstup do aliance NATO a Rusko mělo mimo jiné obavy, že by přišlo o strategický přístup k Jaderskému moři.

Bulharsko

Na základě společného vyšetřování německého der Spiegelu, britského Bellingcatu a ruského Insideru byla propojena činnost GRU a její elitní jednotky v dvojitém pokusu o zabití bulharského dealeara zbraní Emiliana Gebreva v roce 2015. Ten nicméně druhý a úspěšný pokus přežil. V jeho těle se následně našly stopy po stejném toxinu, který byl použit v případě Skripala. Podle společné zprávy se na misi podílelo sedm lidí, z toho čtyři se také pohybovali na území Francie. Mezi nimi i Denis Seergev (falešné jméno Sergej Fedotov), třetí muž, který sehrál roli při otravě Skripala, a kterého následně začaly vyšetřovat i španělské úřady. K pokusu o vraždu došlo proto, že Gebrev dodával zbraně na znepřátelenou Ukrajinu.

So in 2014 the GRU blew up Czech military ammunition destined, via a Bulgarian arms dealer, for Ukraine. Then it twice tried to murder the Bulgarian with a nerve agent, first in Sofia, then on the Bulgarian coast. The puzzle pieces finally fall into place. https://t.co/v2B4CN1J49

— Michael Weiss (@michaeldweiss) April 17, 2021

Srbsko

V listopadu 2019 zaznamenaly srbské úřady agenta GRU, jak předává tašku s penězi bývalému vojenskému úředníkovi a zaměstnanci ruské ambasády v Bělehradu. Video zveřejněné na youtube způsobilo v zemi skandál. Mnozí ho navíc označovali za podvrh. Srbský prezident Aleksandr Vučic se nicméně za jeho autentičnost postavil, ale dodal, že vztahy s Ruskem ohrožené nejsou.

Španělsko

Španělský deník El País na konci roku 2019 informoval o tom, že tamní nejvyšší soud vyšetřuje již zmíněného Denise Seergeva, zda se aktivně nepodílel na pokusu o převrat v Katalánsku v roce 2017. El País uvedl, že Seergev navštívil katalánskou Barcelonu na podzim 2016 a následně jen dva dny před nelegálním referendem v roce 2017. Tamní úřady nicméně uvedly, že možná činnost Seergeva nebyla napojená s lokálními osobnostmi vedoucí hnutí za nezávislost, nicméně jeho aktivity mohly vést k využití situace k větší destabilizaci země.

So as of today we can attribute to GRU Unit 29155 the following:
1. Czech ammo explosion
2. Gebrev pere et fils poisonings
3. Skripals poisonings
4. Montenegro coup attempt
5. Moldova destabilization campaign

— Michael Weiss (@michaeldweiss) April 17, 2021

Moldavsko

V roce 2018 byl v Moldavsku odsouzen tamní bývalý zákonodárce za špionáž ve prospěch Ruska. Tamní soud zjistil, že politika zrekrutovala právě GRU, aby poskytoval „informace v národním zájmu“ a podpořil tak destabilizaci země.

Německo

V roce 2019 došlo ve čtvrti Moabit nedaleko centra Berlína k vraždě Čečence s gruzínským občanstvím Zelimchana Changošviliho. Útočník ho z bezprostřední blízkosti zezadu opakovaně střelil do hlavy. Podezřelého Rusa zadržela policie téhož dne. V případu nicméně vystupuje ještě další ruský občan, který je označován za komplice a který se podle médií vrátil do vlasti. Německé nejvyšší státní zastupitelství je přesvědčeno, že si vraždu objednala Moskva, která to ale odmítá. Za motiv je pak považováno protiruské angažmá Changošviliho, který bojoval proti Rusům například během druhé čečenské války (1999-2009). Případ bývá zahraničními médii přirovnávám k pokusu o vražde právě Sergeje Skripala.

Zdroj