Nejhorší možný scénář. U Bachmutu ztrácíme již dobytá území, zuří Prigožin

6 měsíce starý 18

„Území, která se dobývala mnoho měsíců za cenu krve a životů našich bojových druhů, kteří denně postupovali o desítky nebo stovky metrů, dnes bez boje opouštějí ti, již mají držet naše křídla,“ pokračoval podle agentury Reuters.

Už dříve přitom obvinil vojáky ruské pravidelné armády, že z Bachmutu utíkají. Analytici se podle Reuters domnívají, že Prigožin, jenž pohrozil, že své oddíly od města stáhne, se hlasitou kritikou ruského armádního vedení snaží odvrátit od žoldnéřů obvinění z nedostatečně rychlého postupu.

Šéf žoldnéřů nově zároveň uvedl, že útočné oddíly wagnerovců postupují v Bachmutu směrem na západ a že od západní hranice města je dělí „pouhých 625 metrů“. Stejně tak ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek sdělilo, že jeho jednotky pokračují za podpory výsadkářů v ofenzivě na západě Bachmutu.

Ukrajina provedla menší úspěšný protiútok u Bachmutu

Válka na Ukrajině

Generální štáb ukrajinské armády se ve svém ranním hlášení omezil na konstatování, že o Bachmut, stejně jako o Marjinku, pokračují nejprudší boje.

Ukrajinské síly podle amerického Institutu pro studium války (ISW) patrně zatlačily ruské jednotky a dosáhly menšího postupu severně od obce Chromove na západním předměstí Bachmutu a severozápadně od Bile Hory, která leží asi 14 kilometrů jihozápadně od města. Vyplývá to ze záběrů, jež se podařilo zeměpisně určit.

Foto: Iryna Rybakova, ČTK/AP

Ukrajinští vojáci v Bachmutu

Ukrajinská armáda také ve středu hovořila o tom, že u Bachmutu porazila 6. a 8. rotu ruské 72. samostatné motostřelecké brigády a postoupila o 2,6 kilometru podél tříkilometrového úseku frontové linie.

ISW píše, že vizuálně tyto postupy zatím nezaznamenala. Její analytici už dříve vyhodnotili, že zprávy o ukrajinském postupu na frontě v Doněcké oblasti jsou zřejmě výsledkem zatím pouze omezených a místně oddělených protiútoků.

Foto: Concord Press Service, Reuters

Jevgenij Prigožin

Máte tři možnosti, všechny znamenají smrt. Podoljak komentuje Prigožinovy tanečky kolem Bachmutu

Zahraniční

Zdroj