Nejlepší odpověď na anexi je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO. Macron chce sankce

4 měsíce starý 19

Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. V neděli to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga dobytí města Lyman ukazuje schopnost ukrajinské armády zatlačovat ruské jednotky. To se děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva, řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

Dále čtěte

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Týdeník FORUM poskytl azyl legendárnímu mimozemšťanovi. Jeho poslední dobrodružství vyjde příští čtvrtek

číst článek »

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. Severoatlantická aliance také podporuje vyšetřování příčin poškození plynovodu Nord Stream. „Jakýkoliv úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO se setká s pevnou a jednotnou odezvou,“ řekl Stoltenberg.

V nedělním telefonátu se Zelenským francouzský prezident Macron znovu odsoudil anexi ukrajinských oblastí a uvedl, že chce pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku. Unijní činitelé na začátku týdne hovořili o tom, že pokud se vyjednávání pohne správným směrem, mohly by nové sankce ze strany EU dostat zelenou na neformálním summitu, který se uskuteční v pátek v Praze.

Ministerstva zahraničí Itálie, Německa či Belgie si kvůli anexi předvolala ruské velvyslance. Podle agentur DPA a ANSA se jedná o iniciativu koordinovanou na unijní úrovni. Podle italského ministra životního prostředí Roberta Cingolaniho bude Řím jednat s ruským velvyslancem i o poškození plynovodu Nord Stream.

V pátek ruský prezident Vladimir Putin podepsal se zástupci proruských separatistů smlouvy o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku. V neděli krok schválil i ústavní soud a hlasovat o něm musí i parlament, který o tom začne jednat v pondělí, napsala agentura Reuters.

Zdroj