"Nejlepší závod kariéry." Salačovi v Le Mans uniklo vítězství jen o šest desetin

4 měsíce starý 32

 Gresini Racing

21letý český závodník v Le Mans po dvou letech zopakoval druhé místo z Moto3. V kategorii Moto2 byl druhý loni v Thajsku.

"Závod jsem si moc užil. Byla to první trať, kde jsem neměl problémy s předloktím. Jsme stoprocentě fit. Je to neuvěřitelné, zajel jsem nejlepší Velkou cenu kariéry. Loni jsem byl také druhý, ale to bylo na mokru. Je to poprvé, co jsem na stupních vítězů na slickách," uvedl v cíli stříbrný jezdec z Le Mans.

"Děkuju všem kolem mě a celému týmu za podporu. Loni to byl těžký rok. Nevěděl jsme, jestli budu moci letos pokračovat, ale dali mi šanci," dodal šťastný rodák z Mladé Boleslavi, který je se 60 body průběžně čtvrtý v pořadí MS.

Salačovi start nevyšel úplně podle jeho představ, ale závod prostřední třídy byl ve druhém kole zastaven po divoké havárii tria Albert Arenas, Manuel Gonzalez a Aron Canet.

Velká cena byla po krátké pauze restartována. Ve zkráceném boji na 14 kol český jezdec nezopakoval chybu na startu a od prvních metrů bojoval o místo na stupních vítězů.

Ve čtvrtém kole předjel třetího Alonsa Lopeze a jal se stíhat vedoucí dvojici Arbolino a Pedro Acosta. Tedy první dva nejlepší závodníky průběžného hodnocení šampionátu. Ovšem Acosta udělal velkou chybu a šel k zemi, takže se Salač rázem posunul na druhou pozici.

Lídr závodu Arbolino se ocitl pod tlakem, přičemž udělal velkou chybu. Díky ní se jezdec týmu Gresini přiblížil na rozdíl půl sekundy. Oba závodníci zajížděli podobné časy, Salač se ale nedokázal dostat k útoku na své první vítězství v MS a cílovou čáru proťal na druhé pozici.

S druhým místem panovala v jeho týmu Gresini velká spokojenost. "Filip má výborný start do sezony. Ukázal svůj potenciál už v testech. Teď to dokazuje svůj i výsledky, jsme na něj velmi hrdí," uvedl po závodě spokojený boss stáje Michele Masini.

Aktualizujeme…

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Holgado (Šp./KTM) 34:07,176, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,150, 3. Masiá (Šp./Honda) -0,946, 4. Ortolá (Šp./KTM) -1,113, 5. Jamanaka (Jap./GasGas) -2,409, 6. Öncü (Tur./KTM) -2,521.

Průběžné pořadí (po 5 z 20 závodů): 1. Holgado 84, 2. Ortolá 63, 3. Masiá 63, 4. Moreira (Braz./KTM) 55, 5. Artigas (Čp./CFMoto) 50, 6. Sasaki 43.

12:15 Moto2,

14:00 MotoGP.

Zdroj