Nejsilnější růst české ekonomiky v historii. Její výkon vzrostl téměř o osm procent

2 měsíce starý 9

Jde o vůbec nejvyšší meziroční přírůstek hrubého domácího produktu, který kdy tuzemské hospodářství vykázalo. Výsledek je ale nutné brát s určitou rezervou, protože se na něm podepsal loňský nejhlubší meziroční propad. Působí tak zde efekt nízké srovnávací základny loňského roku. Podle statistiků byl hospodářský růst tažen zejména zahraniční poptávkou a investicemi.

Na každý pád jde o dobrou zprávu. Česká ekonomika totiž v prvním čtvrtletí meziročně i mezikvartálně klesala, a to o 2,1, respektive 0,3 procenta. Nyní se nadechla k mohutnému oživení, které by mohlo pokračovat i po zbytek roku.

Rozmanitý odhad celoročního růstu

Pro celý letošní rok je pro Českou republiku odhadován růst hrubého domácího produktu v rozmezí 1,2 až 4,5 procenta podle toho, která instituce za prognózou stojí. Nejpesimističtější je Česká národní banka, která pro letošek počítá s růstem ekonomického výkonu jen o 1,2 procenta.

Naopak nejvyšší růst Česku přisuzuje Evropská komise, podle níž by s měl hrubý domácí produkt zvýšit o 4,5 procenta. Ministerstvo financí odhaduje růst na 3,1 procenta, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj na 3,3 a Mezinárodní měnový fond na 4,2 procenta.

Zdroj