‚Nejsou tady, aby ublížili mně.‘ Podle svědkyně Trump o přítomnosti zbraní před útokem na Kapitol věděl

5 měsíce starý 20

Někdejší prezident Spojených států amerických Donald Trump věděl o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu, přesto je burcoval a chtěl se ke Kapitolu sám vydat. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Meadows jí prý už 2. ledna řekl, že den volební schůze Kongresu by mohl být „velmi, velmi špatný“.

Washington 21:38 28. června 2022

Podle svědkyně Trump o přítomnosti zbraní před útokem na Kapitol věděl | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit.

Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

‚Říkali, že si pro mě přijdou.‘ Výbor sněmovny dále řeší okolnosti amerických voleb a útoku na Kapitol

Číst článek

Tento argument dokládá vyjádření Hutchinsonové týkající se konverzace s Meadowsem ze 2. ledna. Bílý dům tehdy navštívil Trumpův právník a lídr jeho povolební kampaně Rudy Giuliani, který prý Hutchinsonové řekl, že „půjdeme ke Kapitolu“.

Když o tom poradkyně informovala Meadowse, odpověděl jí údajně: „6. ledna to může dopadnout velmi, velmi špatně.“

V těchto dnech se podle ní v Bílém domě mluvilo o hrozbě násilí v souvislosti s volební schůzí Kongresu, z úterní výpovědi ovšem nebylo zcela jasné, zda se tyto informace dostávaly k Trumpovi.

Podle Hutchinsonové nicméně Meadowsův náměstek Tony Ornato dopoledne 6. ledna řekl, že Trumpa informoval o zprávách ohledně zbraní v davu u Bílého domu.

Hutchinsonová pak byla s prezidentem, když se chystal promluvit ke shromáždění svých fanoušků těsně před vypuknutím nepokojů.

Prezident podle ní řekl, aby byli na akci vpuštěni i ozbrojení lidé, protože „tady nejsou, aby ublížili mně“. Trump prý také rozzuřeně požadoval, aby byly z dějiště shromáždění odstraněny detektory kovu.

Trumpovi příznivci mají vlastní verzi útoku na Kapitol. Televize Fox je v názorech podporuje

Číst článek

Dav Trumpových příznivců 6. ledna na několik hodin přerušil schůzi Kongresu, která potvrdila vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Trump předtím v projevu u Bílého domu opakoval svůj falešný příběh o tom, že jeho porážka byla výsledkem nekalostí a vyzval přítomné k pochodu na Kapitol.

Hlava státu tehdy prohlásila, že se k davu připojí, a podle výpovědi Hutchinsonové to Trump skutečně chtěl udělat. Když ale nasedl do prezidentského vozu, jeho tým tento plán odmítl.

Hutchinsonová uvedla, že Trumpova reakce byla „velmi vzteklá“. „Jsem sakra prezident, okamžitě mě vezměte ke Kapitolu,“ uvedl údajně.

Deník The New York Times podotýká, že Meadows ve své nedávno vydané knize napsal, že plány o Trumpově cestě k sídlu Kongresu byly jen hypotetické.

ČTK

Zdroj