Nejteplejší začátek února od roku 1931. Meteorologové očekávají až 15 stupňů, zbytek měsíce bude chladněji

před 3 měsíce 92

Tento týden bude v Česku nadprůměrně teplý a v první polovině i větrný. Podle meteorologů by se měl stát nejteplejším obdobím v první dekádě února od roku 1931. V některých dnech budou odpolední maxima až o deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. Pršet, a na horách případně i sněžit, může hlavně ve středu a ve čtvrtek, kdy se přechodně ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha 20:47 5. února 2024

vítr, ilustrační foto

Nejvyšší odpolední maxima by se v pátek a hlavně v sobotu mohla blížit 15 stupňům (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kvůli velké oblačnosti budou také velmi teplé noci. V dalších třech týdnech by se podle dlouhodobého výhledu mělo ochladit.

Celý tento týden bude ve znamení vlhkého a teplého proudění z Atlantiku. Srážky se budou během týdne podle meteorologů objevovat ve vlnách podle toho, jak budou přes Česko od západu postupovat jednotlivé frontální systémy.

Jaký bude následující týden❓

Nadprůměrně teplý, ve své první polovině i dost větrný a slunečních paprsků si užijeme velmi málo.

Celý týden bude ve znamení vlhkého a teplého proudění z Atlantiku. Srážky se budou ale během týdne objevovat „ve vlnách“ jak budou přes naše území… pic.twitter.com/27gNSULHw2

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 4, 2024

V neděli bylo větrno, nárazy větru třeba na hřebenech Krušných hor a Krkonoš přesáhly 100 kilometrů v hodině, uvedli meteorologové. Podobně silné nárazy byly na některých místech ještě v pondělí ráno, odpoledne a večer vítr částečně slábnul.

Větrno bude i v úterý a ve středu. Nejvyšší denní teploty v pondělí a v úterý budou mezi šesti až 11 stupni Celsia, na jižní Moravě až 14 stupni.

Říjen byl další rekordně teplý měsíc. Tak vysoko se podzimní teploty nevyšplhaly od roku 1775

Číst článek

Ve středu a ve čtvrtek nakrátko ovlivní počasí ve střední Evropě výrazné teplotní rozhraní, které bude oddělovat teplý vzduch v jižní polovině Česka od studeného v té severní.

„Jediná šance na sněžení v rámci týdne bude s největší pravděpodobností právě v tyto dny, a to hlavně v severních oblastech našeho území,“ uvádějí meteorologové.

Sněžit by mohlo zejména v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách a Beskydech, kde by mohlo napadnout až kolem deseti centimetrů sněhu.

Koncem týdne sice bude nadále zataženo až oblačno, ale výrazně se oteplí. Nejvyšší odpolední maxima by se v pátek a hlavně v sobotu mohla blížit 15 stupňům.

„V dalších týdnech dojde k ochlazení, přičemž se týdenní průměrné teploty budou pohybovat kolem normálu. Na horách a přechodně i v nižších polohách se budou objevovat sněhové srážky," uvedli meteorologové v dlouhodobém výhledu počasí.

ČTK

Přečtěte celý článek