Nejtěžší je nadhodit si míček. Senzací olympiády je stolní tenistka bez předloktí

1 měsíc starý 42

 Reuters

V Japonsku příběh ženy, která v úterý oslaví přímo v dějišti her 32. narozeniny, opět ožívá. Partyková především v prvním kole turnaje stolních tenistek zaujala komentátory i fanoušky po celém světě.

Sportovkyně z Gdaňsku bojuje od narození s vadou na pravé ruce, kde jí chybí celé předloktí. Přesto si brzy našla cestu ke stolnímu tenisu a už v jedenácti letech si zahrála na paralympiádě v Sydney. Stala se tak vůbec nejmladší účastnicí paralympijských her v historii. A nebojí se vyzvat i "zdravé" soupeře.

Jak to, že se svým handicapem prohání hráčky širší světové špičky? "Nejtěžší je pro mě nadhodit si míček před servisem, nicméně pak při samotné hře na svůj handicap vůbec nemyslím," popisovala před lety.

Pilná sběratelka medailí

Během kariéry vychytala specifický grif a než balonek uvede do hry, dokáže si ho nadhodit z loketní jamky.

"Musela jsem pracovat opravdu tvrdě, abych se vyrovnala zdravým hráčkám. Zpočátku se to zdálo být nemožné, ale nic jsem nevzdala. Makala jsem dále den za dnem a stolní tenis ze mě udělal člověka, kterým jsem dnes," zmiňovala Partyková před olympijskými hrami. "Pracujte naplno a sněte ve velkém," radila nástupcům.

Po paralympikském debutu v Austrálii už o čtyři roky později v Aténách brala zlato a rozjela nadvládu, jež přes Peking, Londýn a Rio de Janeiro trvá dodnes. K tomu má z paralympiád kompletní medailovou sbírku v soutěžích družstev a téměř nespočet cenných kovů ze světových a evropských šampionátů pro handicapované.

Partyková proto začala hrát i proti soupeřkám, které nejsou zdravotně znevýhodněné. A daří se jí výborně. Ve světovém žebříčku se drží na 81. místě a pokud vynecháme naturalizovanou Číňanku Li Čchien, jež hájí polské barvy, je Partyková národní ženskou jedničkou.

Olympijský triumf po devíti letech

Ze soutěží týmů a ze čtyřhry má tři evropské medaile a v Tokiu startuje už na čtvrté olympiádě v řadě. "Mamma mia, od ní se máme opravdu co učit, co se týče sportovní i lidské úrovně," komentoval italský novinář Tancredi Palmeri první vystoupení Partykové na tokijském turnaji.

"Ukázka pravého olympijského ducha. Znamená to, že můžete dokázat cokoliv, pokud se o to pokusíte," napsal na Twitteru jeden z příznivců.

Partyková v hale Tokyo Metropolitan Gymnasium  vyřadila v prvním kole  Australanku Michelle Bromleyovou suverénně ve čtyřech setech 11:3, 11:5, 11:5 a 11:7. Po devíti letech od londýnského triumfu nad Dánkou Mie Skovovou podruhé v životě vyhrála utkání v olympijské dvouhře.

"V tom zápase šlo všechno podle mých představ," vyprávěla potom šťastná Partyková v rozhovorech pro polská média. V zápase druhého kola už nestačila na Egypťanku Dinu Mešrefovou a prohrála 2:4, ale v Tokiu ji čeká ještě soutěž družstev.

Mimochodem pro lidi, kteří se v Česku o stolní tenis zajímají, není polská hráčka neznámým pojmem. Dlouhá léta totiž hraje na klubové scéně za Hodonín. Při červnové porážce 3:5 od Břeclavi ve finále české extraligy získala všechny tři body hodonínských žen.

Zdroj