Největší dotační průšvih v historii ztrácí korunního svědka

5 měsíce starý 63

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Bývalý šéf dotačního úřadu na severozápadě Čech Petr Kušnierz promluvil u soudu jako poslední ze 27 obžalovaných.

Očekávalo se, že dovede do konce svou roli spolupracujícího obviněného a stvrdí obrázek největších dotačních manipulací, jimiž bylo rozděleno kolem 14 miliard evropských peněz.

Místo toho udělal nečekanou věc.

Pohádal se s advokátkou, a místo aby završil pozici korunního svědka, pro něhož žalobce výměnou nenavrhoval ani trest, zařadil zpátečku.

Ale postupně.

Dotační kauza ROP Severozápad je vzhledem k vyčíslené škodě a počtu obžalovaných asi největším případem zneužívání evropských dotací v České republice.

Petr Kušnierz je jeho ústřední postavou.

V jednom z případů, které celkově do kauzy spadají, si odseděl ve vazbě a po odsouzení i ve vězení už 1 052 dní. V říjnu 2015 tuto etapu ukončil, když přišel k výslechu a začal před detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu mluvit.

Popisoval historky, jak se v dotačním regionu na severozápadě Čech – na Karlovarsku a na Ústecku – manipulovalo s dotacemi. Udělal policistům jmenný seznam, kdo se do machinací, korupce a podvodů zapojil. Přiznal, že jako ředitel dotačního úřadu plnil vůli podnikatelů Daniela Ježka nebo Alexandra Nováka, kdo unijní peníze dostane a kdo ne.

Jak řekl později u soudu, začal mluvit, protože už nechtěl pykat za ostatní.

Případ Petr Kušnierz

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Petr Kušnierz.

Kariéra na ministerstvu:

Byl náměstkem ministra zemědělství v éře Petra Gandaloviče (2007-2009)

První zatčení:

V roce 2009 se stal ředitelem dotačního úřadu ROP Severozápad. V březnu 2011 zatčen, podle pozdější obžaloby po žadatelích o dotace požadoval desetiprocentní provize. Rok byl ve vazbě, v lednu 2013 pravomocně odsouzen k pěti rokům vězení, kde strávil 20 měsíců. K trestné činnosti se nedoznal.

Druhé zatčení:

V červenci 2012 byl obviněn v další kauze, na tři měsíce skončil ve vazbě. Obžalován z machinací s dotacemi, odsouzen nepravomocně k souhrnnému trestu na 7 let. Vinu opět odmítá.

Spolupracující obviněný:

Krátce před rozsudkem v únoru 2016 změnil výpověď a podrobně popsal trestnou činnost, kvůli níž jsou nyní kvůli podezřelému rozdělování dotací před soudem podnikatelé Alexandr Novák nebo Daniel Ježek a dalších více než dvacet lidí. Kušnierzovi byl přiznán status spolupracujícího obviněného.

Proces ROP Severozápad:

Loni v říjnu začal kauzu projednávat Krajský soud v Ústí nad Labem. Tento týden začal Petr Kušnierz vypovídat u soudu jako poslední obžalovaný. Jenže některé okolnosti nepopisuje tak, jak je dříve uvedl na policii.

Hádka a konec

Následovaly různé peripetie (podrobněji se věnujeme v infoboxu výše), přes něž dospěl případ až k velkému procesu, který vzhledem k počtu obžalovaných musel být dislokován k velkého sálu soudu v Litoměřicích.

Kušnierzovu obratu v roli korunního svědka tam bezprostředně předcházela jeho hádka s nyní už bývalou advokátkou Markétou Tukinskou na chodbě soudní budovy. Bylo to před svědky, takže další obžalovaní a advokáti, kteří u toho byli, Seznam Zprávám popsali, že Tukinská po Kušnierzovi chtěla, aby dál spolupracoval a pokračoval ve výpovědi. Během jejich velmi hlasité debaty přitom zazněly i vulgární výrazy.

„Advokátka mi řekla, že když nebudu spolupracovat, mohu skončit i vazbě,“ řekl Seznam Zprávám Kušnierz během telefonického rozhovoru.

Několik minut po hádce předstoupil Petr Kušnierz před soud a řekl, že dokumenty, v nichž před sedmi roky popisoval trestnou činnost a roli jednotlivých aktérů, nejsou pravdivé.

Zároveň oznámil, že dál nebude v tuto chvíli vypovídat, protože ukončuje spolupráci s advokátkou a bude si hledat nového obhájce. Soudce Jiří Blažek mu dal týden na to, aby si obhájce našel nebo mu nějakého přidělí.

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Už před tím, když Petr Kušnierz mluvil u soudu, některé okolnosti neříkal tak, jak je uvedl před tím na policii.

Naopak detailně popisoval, co ho vedlo k tomu, že začal spolupracovat na policii. Byl podle svých slov velikým tlakem. Měl tehdy problém sehnat práci a přišel o bydlení. A aktéři kauzy, kteří s ním nyní sedí na lavici obžalovaných, se o něho nepostarali. Kušnierz vypověděl, že dříve od nich inkasoval stovky tisíc. Tvrdil, že mu obžalovaný Daniel Ježek jen nabídl práci na noční směně u benzinky za 12 tisíc korun měsíčně.

Detaily nebo důvody Kušnierzova obratu nejsou blíže známy.

Redakci poslal jenom vyjádření, že už bude k věci mlčet. „Nebudu se vyjadřovat k obsahu či postupům konkrétní kroků obhajoby k mému postavení,“ doplnil.

Ani advokátka Tukinská neuvedla více. „Jsem vázána mlčenlivostí a žádné informace nebudu poskytovat,“ napsala.

Zatím tu ještě jsem

Jak uvedlo několik zdrojů Seznam Zpráv, Petr Kušnierz by mohl o statut spolupracujícího obviněného skutečně přijít. Riziko, že by místo na svobodě mohl po procesu skončit už potřetí ve vězení, je vážné. Zároveň však zatím leží v rovině teorie.

„Každý spolupracující obviněný je státním zástupcem a soudem poučován o svých právech, o podstatě označení za spolupracujícího obviněného, o povinnosti setrvat na svém doznání a dodržet své závazky a také o tom, že jakmile v přípravném řízení nebo v řízení před soudem poruší své závazky, nebude nadále považován za spolupracujícího obviněného,“ uvedl pro Seznam Zprávy žalobce případu Tomáš Minx jen opatrné obecné vysvětlení.

„Je předčasné posuzovat, zda spolupracující obviněný dodržel své závazky, pokud jeho výpověď u soudu nebyla ukončena,“ doplnil.

„Statut spolupracujícího obviněného navrhuje státní zástupce a o jeho určení a přiznání rozhoduje složený Senát během hlavního líčení. Nejsem si vědom změny,“ napsal pak Petr Kušnierz s tím, že zatím mu není známo, že by o statut spolupracujícího obviněného přišel.

Mluvčí ústeckého krajského soudu Veronika Suchoňová napsala, že se k procesnímu postavení Kušnierze nemůže v tuto chvíli vyjadřovat.

Pro samotný případ pak podle pozorovatelů nemusí mít chování korunního svědka zase tak velký význam. Soudce by mohl případně použít to, co řekl Kušnierz na policii.

Zdroj