Největší snížení daní za desítky let schváleno: Spočítejte, kolik na něm vyděláte

2 měsíce starý 22

 Spočítejte, kolik na něm vyděláte

Nový koncept daně z příjmů fyzických osob spočívá ve zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňové progrese. "Daňové sazby jsou nastavené tak, aby příliš nezatěžovaly poplatníka, ale aby došlo k získání dalších dodatečných prostředků, zejména z vyššího zdanění vyšších příjmů. Jsou nastaveny ve výši 15 a 23 procent, základem daně by byl hrubý příjem," vysvětluje daňový expert Michal Jelínek ze společnosti V4 Group.

Ačkoliv sněmovna původně schválila také návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka o víc než 9 tisíc korun na rok, Senát nakonec tento návrh upravil a přidal na slevě "jen" 3 tisíce korun. Sleva na poplatníka tak od příštího roku vzroste z 24 840 korun na 27 840 korun ročně. 

Ke zvýšení slevy o další tři tisíce korun, na 30 840 Kč, pak dojde podle schváleného návrhu od roku 2022. 

Koalice se shodla na zrušení superhrubé mzdy. Senioři dostanou příspěvek 5000 korun

Právě zvýšení slevy na poplatníka má zajistit větší úsporu i lidem s nižšími příjmy. Studie, kterou na internetu zveřejnila Národní rozpočtová rada, totiž ukazuje, že bez navýšení slevy na poplatníka by u domácností s nízkými příjmy daňová změna vedla k průměrné měsíční úspoře kolem 180 Kč, zatímco u deseti procent domácností s nejvyššími příjmy by to bylo 5600 Kč.

Kdo vydělá na novém danění platů: Experti cupují Babišův návrh, podpoří jen bohatší

Utrácet, nebo spořit?

Superhrubá mzda byla zavedená v roce 2008 vládou Mirka Topolánka. Od té doby ji kritizovala levice a postupem času se jí chtěla zbavit i pravice, ale nikdy se na tento krok nenašla dostatečná koaliční podpora.

"Hlavním argumentem byl vždy příliš vysoký výpadek v příjmech státní kasy, ale nyní se otevírá příznivé politické okno pro akci," míní Tomáš Volf, ekonom společnosti Citfin. 

Senátní verze balíčku bude znamenat pro státní rozpočet výpadek příjmů 87,5 miliardy korun. Schválený státní rozpočet s tím nepočítá.

Zaměstnanec versus OSVČ: Spočítali jsme, kdo platí vyšší pojistné do státní kasy

Ministryně financí Alena Schillerová je přesvědčena, že zrušení superhrubé mzdy bude mít pozitivní dopad na vyšší spotřebu domácností. Více jim zbude ze mzdy, více utratí. Jenže podle Davida Vagenknechta z Raiffeisenbank se na zvýšenou kupní sílu zákazníků nedá úplně spoléhat.

"Poslední průzkum spotřebitelské důvěry naznačil, že ačkoliv se důvěra spotřebitelů zvyšuje, jejich obavy o vlastní budoucí finanční situaci přetrvávají, což podněcuje vyšší míru spoření a tvorby finančních rezerv. Efekt snížení daně z příjmu by tak mohl být zaznamenán v úsporách namísto v poptávce," uvažuje David Vagenknecht.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa upozorňuje také na reputační riziko České republiky u zahraničních investorů. Ti v posledních letech podle něj celkem hojně investovali do českého státního dluhu, který byl atraktivní - měli jsme jedno z nejnižších zadlužení v Evropě. "Nyní, pokud vláda dobře nevysvětlí, proč připravuje státní rozpočet o miliardové příjmy, si mohou říci, aha, pozor, tam dochází k nějakým změnám. A přestanou mít důvěru a budou investovat jinde," říká Skořepa. 

Nezaměstnanost hraje roli

Zrušení superhrubé mzdy a dopadu na rozpočet možná trochu pomůže i rostoucí nezaměstnanost. Jelikož se superhrubá mzda počítá z daně z příjmů a v dalších měsících se podle odborníků bude počet nezaměstnaných zvyšovat, výpadek příjmů pro státní rozpočet nebude takový.

"Vyšší nezaměstnanost může být skrytým argumentem, proč superhrubou mzdu zrušit právě teď. Spojitost s vyššími náklady na výplatu dávek v nezaměstnanosti nemusí být na první pohled patrná," tvrdí ekonom Volf.

Pandemie prohloubila rozdíly ve mzdách. Snahy o rovnost smetla za pár měsíců

V současnosti se z hrubé mzdy zaměstnance vypočítávají jak jeho vlastní odvody na sociální (6,5 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění, tak i odvody na sociální a zdravotní pojištění, které za něj platí zaměstnavatel. Je to 24,8 a 9 procent.

Pokud tyto dvě částky připočteme k hrubé mzdě, dostaneme superhrubou mzdu. A teprve z té se vypočítává 15procentní daň z příjmu. Tím, že se zruší superhrubá mzda, bude se daň stanovená podle velikosti příjmu počítat jen z hrubé mzdy. Do 139 340 tisíc korun tu bude 15 procent, nad tuto částku bude daň z příjmu fixní 20 901 korun plus 23 % navíc z částky nad tuto mzdu. Jedná se o progresivní zdanění. 

"Tlak na to, aby bohatí lidé platili na daních více, je namístě. A ti bohatí to dokonce uznávají. Zahraniční miliardářské celebrity již několikrát avizovaly, že je třeba bohaté zdanit víc. V některých zemích se totiž nepodařilo zvládnout rozkol mezi chudými a bohatými, tam pak stoupá riziko sociálních nepokojů. A když se podíváme po Evropě, tak to platí téměř v každém státě, že bohatí platí o nějaké procento vyšší daně," říká Michal Skořepa.  

Zaměstnavatelé připlatí

Odvody zaměstnavatele na pojištění za zaměstnance se nemění. Tedy budou dál činit dohromady 33,8 procenta. Takže zaměstnavatelé neušetří. Naopak, budou si muset na přelomu roku připlatit.

Vyšší plat = vyšší daně? Bohatnoucí Češi mění názor, spojuje je pocit nespravedlnosti 

Všichni ekonomové se totiž shodují na tom, co už zmiňovala Hospodářská komora. A to, že pro podnikatele a firmy bude problémem a dodatečným nákladem změna programů pro výpočty a evidenci mezd. Zdanění se totiž výrazně změní.

Zdroj