Největší šok. Kroměřížsko zvolilo advokátku spojenou s dezinformátory

4 měsíce starý 17

Ve druhém kole voleb do Senátu zvítězila na Kroměřížsku advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Proslula jako kritička protipandemických opatření nebo svými výroky na protivládních demonstracích.

Porazila soupeřku Lucii Pluhařovou z hnutí ANO o pouhých 233 hlasů. Volební účast v kroměřížském obvodu byla pětinová, mezi obě kandidátky se rozdělovalo necelých 18 tisíc platných hlasů voličů.

Hamplová začínala kariéru v politice na radnici v Mohelnici u Olomouce, v roce 2005 se stala poslankyní za ČSSD. Do Senátu kandidovala poprvé v roce 2008, kdy ovšem neuspěla.

V prvním kole skončila druhá s 18,87 procenty. Na prvním místě se umístila Lucie Pluhařová z hnutí ANO s 20,95 procenty.

V kroměřížském obvodě advokátka Hamplová nebydlí, byť tvrdí, že ji s regionem váže pracovní zázemí – říká, že její právní služby využívají mnozí místní starostové. Svou kampaň si Hamplová stavěla z velké části na kritice vládních opatření v pandemii covidu-19.

Před volbami vystoupila jako mluvčí na protivládní demonstraci na Václavském náměstí, kde zaznívaly mimo jiné hlasy podporující Rusko a Vladimira Putina. Svolali ji lidé spojení s dezinformační scénou.

O tom, koho ve druhém kole podpořit, váhali i poražení kandidáti ve stejném okrsku v prvním kole.

Svůj post v Senátu se neúspěšně snažila obhájit dosavadní i senátorka a místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková. „Nedávám doporučení žádné postupující kandidátce, ale co bych chtěla voličům v našem obvodu říci, je, aby nevolili člověka, který šíří lži a dezinformace a koketuje s možností vystoupení ČR z EU či dokonce z NATO,“ uvedla na svém Facebooku.

Později upřesnila, že skutečně myslela Hamplovou. „Bohužel se budeme muset ve volbách rozhodovat mezi dvěma zly. Mezi menším a větším. Já osobně nevolím větší zlo. A tou je paní Hamplová,“ napsala do komentářů pod svým příspěvkem.

Zdrženlivě se před druhým kolem voleb vyjadřoval i starosta Holešova Rudolf Seifert. V prvním kole byl kandidátem za STAN, skončil na čtvrtém místě se 17,44 procenty.

Veřejně však nechtěl podpořit ani jednu z kandidátek. „Zpochybňuje evropské struktury a často používá – asi i – dezinformace (což je velmi nebezpečné vůči naší budoucnosti). Ale na druhou stranu se postavila za lidi, kteří si brání své právo na rozhodnutí o sobě a svobodu,“ uvedl na adresu Hamplové.

Zdroj