Nejvíce zlevnila rostlinná výroba. Zelenina přesto zdražila o skoro 100 procent

4 měsíce starý 5

Ceny zemědělských výrobců se v dubnu meziročně zvýšily pouze mírně a to o 0,1 %. To je výrazně mírnější nárůst na rozdíl od března, kdy ceny zemědělských výrobců vzrostly o 11,6 %. Aktuální čísla zveřejnil Český statistický úřad. Ceny výrobců jsou důležité i pro koncového zákazníka, protože se ve výsledku promítají do cenovek na pultech obchodů.

Zásadní pokles cen zažila rostlinná výroba. Zde byl v dubnu pokles o 12,0 procent, což se stalo poprvé od října roku 2020. Nižší byly meziročně ceny obilovin o 12 %, ovoce o 15 % a olejnin o 31 %. Rostlinná výroba je tak hlavním tahounem zlevňování.

„Ceny v rostlinné výrobě začaly konečně klesat. To umožní snížení cen krmiv, což by v následujícím období mohlo stabilizovat i ceny v živočišné výrobě. Ceny zemědělských výrobců díky tomu přestanou tlačit na růst cen v obchodech a u mnohých potravin budeme svědky zlevňování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zlevňování se ale vyhnulo zelenině, která překvapivě výrazně zdražila o skoro sto procent. Například brambory zdražily o čtvrtinu.

V živočišné výrobě byly meziročně ceny vyšší o pětinu. U vývoje cen tak není zatím znát žádná velká změna. To se týká drůbeže, prasat, skotů, vejcí a mléka.

Ceny průmyslových výrobců pak celkem vzrostly o 6,4 procenta, což je 3,8 procenta menší nárůst než v březnu. Podle statistiků byly dražší výrobky krátkodobé spotřeby, jejichž cena se zvýšila o 15,5 procenta.

Ceny potravinářských výrobců stouply o 16,6 procent. Naopak zlevnil koks, chemické látky, rafinované ropné produkty, základní kovy, dřevo, s tím i dřevěné i kovodělné výrobky.

Zpomalení růstu cen se projevilo i ve stavebnictví. U cen materiálu bylo meziroční zdražení o 6 procent vyšší na rozdíl od březnových údajů, kdy byl materiál dražší o 10,2 procent. Stavební práce pak v dubnu zdražily o 7,8 procent, což je v porovnání s dubnem méně o 1,2 procenta.

Zdroj